امروز: یکشنبه 01 مهر 1397 برابر با 23 سبتامبر 2018

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

جاذبه‌های کم‌نظیری که فدای "گرانی" می‌شود؛ گردشگری چابهار در گردنه رکود "فلج" شد

جاذبه‌های کم‌نظیری که فدای "گرانی" می‌شود؛ گردشگری چابهار در گردنه رکود "فلج" شد این روزها بهترین زمان برای چابهارگردی است اما نرخ بالای بلیط هواپیما و اقامت سبب شده تنها بندر اقیانوسی ایران با جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر و متنوع در رکود گردشگری به‌سر ببرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، سواحل و جاذبه‌های بکر گردشگری تنها بندر اقیانوسی ایران اگر نگوییم بی‌نظیر، بدون شک کم‌نظیر هستند و تا به حال نظر هر ببینده و گردشگری را به خود جلب کرده‌اند؛ از روستای 7 هزار ساله "تیس" و غارهای سه‌گانه آن گرفته تا محلی که از دل زمین خبر می‌دهد و به "گل افشان" شهره است و "تالاب صورتی"، مکانی که دریای آبی رنگ در آن صورتی دیده می‌شود.

اگر در امتداد آب‌های عمان از غرب به شرق چابهار حرکت کنید، در غرب با ساحل زیبای "درک" زرآباد، باغستان‌های میوه‌های گرمسیری، منطقه گل افشان؛ در چابهار با ساحل و روستای تاریخی تیس و غارهای سه‌گانه "بان میسیتی"، موج‌های خروشان دریا بزرگ و همچنین در شرق چابهار با کوه‌های "مینیاتوری یا مریخی"، سواحل ماسه‌ای، تالاب صورتی و در انتها با خلیج زیبای "گواتر"، دلفین‌ها و گاندوهای(تمساح پوزه کوتاه ایرانی) دیدنی آن دیدار می‌کنید؛ حال آنکه این‌ها تنها بخشی از 200 جاذبه گردشگری چابهار و کنارک و در معنای واقعی سواحل زیبای مکران هستند که یک مجموعه کامل سفر را برای گردشگران به ارمغان می‌آورند.

"گرانی" عمده مشکل توسعه نیافتگی گردشگری در چابهار

دوری از پایتخت و فاصله 700 کیلومتری تا مرکز استان، محور مواصلاتی یک طرفه و خطرناک، عدم وجود زیرساخت در محل جاذبه‌های گردشگری و نرخ بالای بلیط و اقامت همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا چابهاری که می‌تواند به تنهایی مقصد گردشگری سیاحان داخلی و خارجی شود را در صنعت گردشگری کشور فلج کند؛ هر چند که جاذبه‌های گردشگری چابهار به گواه کارشناسان و صاحب نظران حوزه گردشگری بسیار جذاب‌تر از قطب‌های گردشگری ساحلی کنونی ایران است.

به گفته معاون گردشگردی سازمان منطقه آزاد چابهار 6 ماهه دوم سال بهترین زمان برای سفر به چابهار است اما به دلیل گران بودن تورهای چابهار، فقط در نوروز شاهد حضور چشمگیر گردشگران در این بندر هستیم.

نصیر بارکزهی در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: قیمت تورهای چابهارگردی بالاتر از تورهای ترکیه و دبی است که تعدیل و نظارت بر قیمت‌ها و کمک به آژانس‌های چابهارگردی از اولویت‌های اصلی سازمان منطقه آزاد برای فعال کردن گردشگری دائمی در تنها بندر اقیانوسی ایران است.

رئیس جامعه بازاریان و صنوف خدماتی منطقه آزاد چابهار نیز می‌گوید: با وجود آنکه چابهار از نقاط بکر گردشگرپذیر کشور است اما نرخ بلیط و اقامت در این بندر 4 برابر کیش و قشم است.

عباسعلی اکبری در گفت‌وگو با تسنیم خواستار کاهش نرخ بلیط هواپیما به مقصد چابهار می‌شود و می‌افزاید: رکود گردشگر در چابهار موجب شده بسیاری از تجار و بازاریان به فکر خروج از منطقه باشند.

با توجه به دوری چابهار از مراکز جمعیتی کشور و محورهای مواصلاتی خطرناک، بهترین روش برای چابهارگردی سفر هوایی است که با وجود قیمت بالای بلیط هواپیما از مراکز جمعیتی به مقصد چابهار، عملاً تنها بندر اقیانوسی ایران از سبد گردشگری خانوار ایرانی خارج شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار می‌گوید: مهمترین مشکل توسعه نیافتگی گردشگری در چابهار پرداخت هزینه‌های سنگین در مسافرت‌های هوایی است که این امر سبب شده تا بسیاری از گردشگران کشور نتوانند به این منطقه بکر و دیدنی سفر کنند.

راه‌اندازی "ایرلاین اختصاصی" منطقه آزاد راهکاری برای کاهش نرخ بلیط

عبدالرحیم کردی در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: مهمترین راهکار منطقه آزاد برای پایین آوردن نرخ بلیط هوایپما، ایجاد ایرلاین اختصاصی چابهار است که رایزنی‌های آن انجام شده و در ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته وی چابهار به عنوان شهر تجاری و اقتصادی فاقد فرودگاه است و هم اینک مسافران و گردشگران برای ورود به چابهار از فرودگاه نظامی کنارک استفاده می‌کنند که ظرفیت پذیرش حجم بالای مسافر را ندارد.

البته همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، عدم توسعه زیرساخت‌های اقامتی و تفریحی مانند قیمت بلیط هواپیما از دلایل رکود گردشگری در چابهار است؛ حال آنکه وعده مدیرعامل در ایجاد ایرلاین اختصاصی چابهار معلوم نیست چه زمانی محقق شود و این کار به تنهایی نمی‌تواند قیمت بلیط هواپیما به مقصد چابهار را کاهش دهد.  

توسعه زیرساخت به امید تبدیل چابهار به قطب گردشگری ایران

به گفته مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار هم اکنون 1038 تخت در قالب 6 هتل، 6 هتل آپارتمان، 4 مهمانپذیر و 3 مجتمع اقامتی جهت اقامت مسافران در چابهار موجود است و مجوز ایجاد 4 هتل جدید نیز در سال جاری صادر شده که مهمترین آن ساخت هتلی 5 ستاره با مشارکت کامل بخش خصوصی است که با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد تومان و با متراژ 110 هزار مترمربع به عنوان بزرگترین هتل جنوب شرق کشور در منطقه آزاد چابهار در حال ساخت است.

طاهره شهرکی می‌افزاید: مراکز مختلف گردشگری و تفریحی در چابهار در حال احداث هستند که احداث بزرگترین پارک آبی جنوب شرق کشور، احداث شهر توریستی، اقامتگاه‌های بوم‌گردی در سواحل دریای عمان و احداث 4 کمپ گردشگری- ساحلی در مجموع به مساحت 8 هکتار و ارزش یک میلیارد تومان در سواحل درک (در بخش زرآباد شهرستان کنارک)، ساحل کنارک، ساحل چابهار و ساحل روستای "رمین" (در شرق چابهار) را شامل می‌شوند.

هر چند به گفته مدیر گردشگری، چابهار می‌خواهد با احداث این مراکز به قطب گردشگری کشور تبدیل شود اما کمبود اعتبارات باعث شده پروژه‌های عمرانی در چابهار سابقه خوبی از خود در ذهن‌ها به جا نگذارند؛ البته که اگر اعتبار هم باشد باید حداقل 2 تا 3 سالی صبر کرد تا عملیات ساخت و ساز به پایان برسد و پروژه‌ها افتتاح شوند.

حمایت مالی و اعطای تسهیلات، سریعترین گزینه خروج چابهار از رکود گردشگر

یک فعال گردشگری در چابهار می‌گوید: در وهله اول کمک مالی منطقه آزاد از تورها و آژانس‌های مسافرتی چابهارگردی برای حضور چابهار در صنعت گردشگری کشور بسیار پراهمیت است؛ دقیقاً مثل همان الگویی که ابتدا در منطقه آزاد کیش و قشم اجرا شد.

منوچهر ملک‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: برای اینکه نرخ بلیط هواپیما کاهش یابد، پروازهای به مقصد چابهار باید از طریق سازمان منطقه آزاد چابهار رزرو شوند و لازم است این سازمان به تخصیص تسهیلات و یارانه‌هایی به مراکز اقامتی و آژانس‌های هوایی چابهار اقدام کند تا نرخ بلیط و اقامت در این بندر کاهش یاید.

فرماندار ویژه چابهار هم‌نظر با ملک‌زاده می‌گوید: با توجه به اینکه مسیر هوایی چابهار طولانی‌ترین مسیر از تهران و اکثر نقاط کشور محسوب می‌شود، تخصیص یارانه و تسهیلات ویژه از سوی دولت جهت کاهش تعرفه‌های پرواز به چابهار، لازمه توسعه گردشگری در این شهرستان است.

ایوب درویشی در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: هر چند برخی پروازهای چابهار از طریق سازمان منطقه آزاد رزرو می‌شوند ولی کافی نیست و پیگیری‌های جدی و مکاتبات فروانی توسط استاندار و فرمانداری چابهار جهت کاهش نرخ تعرفه‌های پرواز چابهار صورت گرفته که امیدواریم به زودی جواب دهد.

البته سازمان منطقه آزاد چابهار تاکنون برای جذب گردشگر در چابهار اقدامات خوبی انجام داده که برگزاری جشنواره‌ها‌هایی همچون جشنواره تابستانی "مونسون"، مسابقات موج‌سواری و شتردوانی و سافاری در کوه‌های مریخی و همچنین جشنواره استعدادیابی موسیقی "زیمل" نمونه‌ای از آنهاست که به گفته معاون گردشگری این سازمان، منطقه آزاد چابهار می‌خواهد با تعریف رویدادهای مختلف فرهنگی وتفریحی در تمام مدت سال گردشگران را به این منطقه جذب کند.

دریا؛ جاذبه‌ای که با "رکود" مواجه شد

سفرهای دریایی و تورهای دریاگردی از دیگر پتاسیل‌های جذب توریسم در چابهار و در واقع مهمترین عامل جذب گردشگر در تنها بندر اقیانوسی ایران است؛ آبان‌ماه سال گذشته بود که بزرگترین و مجهزترین ترمینال دریایی کشور در بندر "شهید کلانتری" چابهار افتتاح شد.

این ترمینال در محوطه‌ای به مساحت 10 هزار مترمربع و زیربنای 4000 مترمربع با ظرفیت پذیرش حداقل 600 مسافر ورودی و خروجی به صورت همزمان در راستای ایجاد فرهنگ مسافرت‌های دریایی و جذب توریسم زیارتی، سیاحتی و درمانی کشورهای منطقه تجهیز شد.

همزمان با افتتاح این ترمینال خط دریایی چابهار- مسقط نیز به عنوان نخستین خط مسافرت دریایی کشور با استفاده از یک شناور مسافری استاندارد مخصوص تردد در اقیانوس راه‌اندازی شد.

فاصله بین بندر چابهار تا کشور عمان 160 مایل دریایی است و هر چند کشتی هرمز که دوشنبه هر هفته با ظرفیت 207 مسافر و 56 خودرو و امکانات لوکس و صد البته قیمتی مناسب از کشور عمان با یک سفر به یاد ماندنی 3 ساعته به چابهار می‌رسد اما مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان از رکود در این خط دریایی پس از یک سال از راه‌اندازی آن خبر می‌دهد.

کامبیز مشتاق گوهری اخیراً گفته: آمارهای تردد مسافران با استفاده از این کشتی نشان می‌دهد که مسافران بسیار اندکی که از این خط استفاده می‌کنند جوامع محلی 2 طرف هستند نه گردشگر و توریست.

وی می‌افزاید: دلیل اینکه گردشگران ایرانی و عمانی برای سفر به این 2 کشور از این خط استفاده نمی‌کنند قیمت بالای صدور ویزا و همچنین نبود تبلیغات مناسب است، هر چند که نرخ 400 هزار تومانی بلیط کشتی هرمز در مقایسه با نرخ بلیط هواپیما برای سفر به عمان بسیار اندک است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان، باید توجه داشت که استفاده توریست‌ها از این خط دریایی زمانی محقق خواهد شد که ضمن تبلیغات گسترده، تسهیلات سفر و لغو روادید برای سفر اتباع 2 کشور مهیا شود.

گزارش از سیدامیرحسین عظیمی

خواندن 193 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 5639
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز2155
mod_vvisit_counterدیروز2291
mod_vvisit_counterاین هفته2155
mod_vvisit_counterهفته قبل13859
mod_vvisit_counterاین ماه40887
mod_vvisit_counterماه گذشته67457
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1500121

بازدیدکننده جاری : 29
آدرس آی پی : 54.198.103.13
,
امروز : 23, سبتامبر, 2018

حالت های رنگی