امروز: دوشنبه 02 مهر 1397 برابر با 24 سبتامبر 2018

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

بخشدار دشتیاری: قطعی برق در بازارچه مرزی ریمدان سبب مختل شدن صادرات شد

بخشدار دشتیاری از توابع چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: قطعی 35 روزه برق در بازارچه مرزی ریمدان علاوه بر مختل کردن صادرات مشکلاتی را برای تجار و بازرگانان این منطقه به وجود آورده است.

ابابکر بلوچ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برق بازارچه مرزی ریمدان به دلیل بدهی 60 میلیون ریالی به اداره برق قطع شده که تا کنون پیگیری های زیادی برای وصل مجدد برق انجام شده که متاسفانه نتیجه بخش نبوده است.
وی ادامه داد: مسئولان بازارچه مرزی ریمدان اذعان دارند که توان پرداخت بدهی این بازارچه را به اداره برق ندارند.
وی گفت: با گذشت 16 ماه از رسمی شدن بازارچه مرزی ریمدان هنوز زیرساخت های آن تکمیل نشده است.
وی نبود اینترنت، فیبر نوری، امکانات رفاهی و نبود زیرساخت ها برای تردد قانونی مسافر و جابجایی کالا را از جمله مهمترین مشکلات بازارچه مرزی ریمدان ذکر کرد.
رئیس بازارچه مرز ریمدان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تایید تعطیلی این بازارچه به دلیل نبود برق اظهار داشت: برق این بازارچه از ابتدای امسال تا کنون پول واریز نشده و پیگیری های شفاهی و کتبی با مسئولان بی نتیجه بوده است.
مسعود خاکسفیدی اظهار داشت: بازارچه مرزی ریمدان 60 میلیون ریال به اداره برق بدهی دارد و تا کنون هیچ گونه پرداختی انجام نشده است.
وی ادامه داد: پس از قطعی برق در حدود یک ماه گذشته با هماهنگی و مساعدت صادرکنندگان کالا یک موتور برق خریداری شد تا باسکول بازارچه ریمدان روشن باشد تا صادرات در این بازارچه انجام شود.
وی بیان کرد: تکمیل نشدن زیرساخت های بازارچه مرزی ریمدان مهمترین مشکل این بازارچه در زمینه جابجایی مسافر، صادرات و واردات کالاست.
وی افزود: مسئولان استانی و کشوری باید چاره اساسی برای حل مشکلات زیرساختی مرز ریمدان بیندیشند.
رئیس بازارچه مرزی ریمدان چابهار گفت: این بازارچه در سال 1387 افتتاح شد و بعد از گذشت بیش از 9سال هنوز فاقد اینترنت و حتی دکل تلفن همراه و یا ایرانسل برای انجام کارهای اینترنتی است.
خاکسفیدی افزود: به دلیل نبود اینترنت هم اینک یک نفر برای مشاهده کالاهای صادراتی مرز ریمدان از اداره گمرک چابهار روزانه مسیر 240 کیلومتری رفت و برگشت را می پیماید و برای ثبت کالا به مرکز شهرستان چابهار عزیمت و سپس دستور خروج کالا را صادر می کند.
وی افزود: استقرار پایانه های مسافری و بار در مرز ریمدان که اکنون به عنوان مرز رسمی شناخته می شود ضروری است تا جابجایی مسافر، صادرات و واردات کالا تسهیل شود.
وی با بیان اینکه هم اینک اقدامات برای فیبر نوری انجام شده است ولی هیچگونه تجهیزات و ساخت اتاقک برای اینترنت انجام نشده است، خاطرنشان کرد: در گمرک ریمدان باید اینترنت راه اندازی و تجهیزات لازم برای صادرات و واردات کالا نصب شود تا بسیاری از مشکلات صادر کنندگان مرتفع شود.
مدیر بازارچه مرزی ریمدان چابهار گفت: نمایندگی ادارات گمرک، استاندارد، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید در این مرز مستقر شوند تا کارهای صادرات و واردات به خوبی انجام شود.
خاکسفیدی اظهار داشت: هم اینک آب مورد نیاز بازارچه مرزی ریمدان با تانکر سیار تامین می شود و برای رسیدن آب شبانه روزی نیازمند اعتبار و اجرای خط انتقال آب بطول 23 کیلومتر است.
وی ادامه داد: بازارچه مرزی ریمدان امکانات لازم رفاهی برای استراحت و پذیرایی رانندگان و سرمایه گذاران ندارد و فقط یک اتاق برای چند نفر با امکانات محدود آماده شده است.
وی بیان کرد: واردات دام از مرز ریمدان در سالهای گذشته انجام می شد ولی به دلایل مشکلات اداری امسال تنها 16 راس دام سنگین(گاو) در فروردین ماه وارد شده است.
مدیر بازارچه مرزی ریمدان گفت: در سال 1388 برنج و در سال 1389سیر و بعدها فقط دام سبک و سنگین از این بازارچه وارد شده است ولی بعد از آن اجازه ورود هیچ کالایی در مرز ریمدان داده نشده است.
خاکسفیدی اظهار داشت: مرز ریمدان فرصت مناسبی برای صادرات انواع مصالح ساختمانی، کاشی، سرامیک، میلگرد، سیمان، کلینکر(مواد اولیه سیمان)، مواد غذایی نظیر آب معدنی، نوشابه، نایلون دسته دار و سایر تولیدات داخلی است.
وی بیان کرد: بازارچه مرزی ریمدان فاقد پایانه مسافری و بار است و به دلیل نبود اینترنت و فیبر نوری تقریبا فعالیت مناسبی ندارد.
وی افزود: برای اعلام بار صادراتی به پاکستان نماینده گمرک چابهار یک بار به مرز ریمدان می رود و دوباره برای اعلام وصول باید به چابهار برگردد که این کار واقعا برازنده این منطقه که مردم انتظار دارند هزاران شغل ایجاد کند، نیست.
نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مشکلات مرز ریمدان با نگاه منفی برخی افراد قابل برطرف شدن نیست و درد و رنج مردم هر روز بیشتر از گذشته می شود.
عبدالغفور ایران نژاد افزود: وقتی بازارچه مرزی ریمدان توان پرداخت 60 میلیون ریال هزینه برق را نداشته باشد تکلیف برای ایجاد بقیه زیرساخت ها که هزینه بیشتری نیاز دارد خود به خود مشخص است.
وی با بیان اینکه مردم شهرستان چابهار انتظار داشتند با رسمی شدن مرز ریمدان هزاران نفر مشغول بکار شوند، خاطر نشان کرد: هم اینک این امیدها با قطعی برق بیش از یک ماهه و ناتوانی مسئولان برای پرداخت آن به نا امیدی تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: بصورت کتبی و تلفنی با مسئولان استانی برای رفع مشکلات مرز ریمدان بارها پیگیری کرده ام که امیدواریم در مرحله نخست برق این بازارچه وصل شود.
وی بیان کرد: اراضی محدوده مرز ریمدان با مصوبه مجلس شورای اسلامی متعلق به منطقه حفاظت شده گاندو است و این امر مشکلات زیادی را برای ایجاد زیرساخت و تحویل زمین به بازارچه مرزی ایجاد کرده است.
مدیرکل بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از طریق اداره برق پیگیری کرده ام تا فعلا بصورت روابطی برق بازارچه مرزی ریمدان وصل شود.
کورش محمدی اظهار داشت: بدهی بازارچه مرزی ریمدان را از طریق اداره مالی استانداری سیستان و بلوچستان دریافت و به اداره برق واریز خواهیم کرد.
رئیس اداره برق دشتیاری چابهار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هزینه های برق تجاری، خانگی، اداری کشاورزی و صنعتی در زمان مقرر باید پرداخت شود.
وحید غلامیان اظهار داشت: فرصت چند ماهه به مسئولان بازارچه مرزی ریمدان برای پرداخت بدهی برق داده شده اما تا کنون پرداخت نکرده اند.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان دارای هفت بازارچه مرزی شامل بازارچه های مرزی گمشاد و میلک در شهرستان هیرمند، بازارچه مرزی میرجاوه، بازارچه مرزی کوهک و جالق شهرستان سراوان، بازارچه مرزی پیشین شهرستان سرباز و بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به بندر کنارک متصل است.
چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، شش دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
سیستان و بلوچستان افزون بر 1100 کیلومتر مرز زمینی با 2 کشور افغانستان و پاکستان دارد که بیش از 900 کیلومتر آن با ایالت بلوچستان پاکستان هم مرز است.

خواندن 144 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
خواندن کد خبر: 5833

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز618
mod_vvisit_counterدیروز2245
mod_vvisit_counterاین هفته2863
mod_vvisit_counterهفته قبل13859
mod_vvisit_counterاین ماه41595
mod_vvisit_counterماه گذشته67457
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1500829

بازدیدکننده جاری : 31
آدرس آی پی : 54.166.141.69
,
امروز : 24, سبتامبر, 2018

حالت های رنگی