امروز: چهارشنبه 23 آبان 1397 برابر با 14 نوامبر 2018

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

کودکان سیستان و بلوچستان نیازمند توجه ویژه مسئولان

شانزدهم مهر ماه مصادف با روز جهانی کودک بهانه‌ای است برای ورود به جهان کودکان تا ببینیم خواسته آن‌ها در محروم ترین استان کشور چیست.


 تسنیم، 16 مهر مصادف با 8 اکتبر به عنوان روز جهانی کودک نامگذاری شده، این روز یادآور نشاط و پویایی دوره‌ای از زندگی آدمی است که نقش بسیار اثرگذاری در شکلگیری شخصیت اجتماعی فرهنگی و حتی نگرش‌های وی در آینده دارد؛ از همین رو نهادهای مختلفی به دلیل اهمیت پرداختن به این دوره از کودکی، برای شناسایی و پرورش استعدادهای کودکان در کشور دایر و مشغول به خدمت هستند که شاید بتوان یکی از مهم‌ترین آنها به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

بسیاری از هنرمندان صاحب‌نام ایران اسلامی آغاز فعالیت‌های فرهنگی و هنری خود را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌دانند و بدون تردید آینده فرهنگی و هنری هر جامعه مرهون تلاش‌هایی است که این نهاد در سنین کودکی برای آینده سازان آن انجام می‌دهد.

روز جهانی کودک یکی از بهترین و گویاترین روزها برای همبستگی جهانی کودکان و درک آن‌ها از خویشتن است؛ روز جهانی کودک بهانه‌ای برای ورود به جهان کودکان است تا بدانیم خواسته آن‌ها از بزرگترها چیست.

حضور کانون پرورش فکری در میان کودکان سیستان و بلوستان کمرنگ است

یکی از دانش‌آموزان زاهدانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: کانون پرورش فکری برنامه‌های متعدد و موثری در زمینه‌های مختلف ادبی، هنری و فرهنگی دارد اما آنطور که باید در معرفی آن در استان ما کار نشده طوری که تنها در ایامی مشخص از فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یاد می‌شود.

محسن سرگزی افزود: در حالی جامعه مخاطب کانون می‌تواند طیف بیشتری را در بر گیرد اما بسیاری از کودکان و حتی خانواده‌ها از وجود چنین نهادی آگاه نیستند چون آنطور که باید این نهاد برای خانواده‌ها معرفی نشده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های مکاتبه‌ای کانون در مناطق دور افتاده استان و کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه کانون با کتابخانه سیار و سینما تریلی و حتی ارتباط مکاتبه ای در بسیاری از روستاها فعالیت می‌کند اما همین اقدامات نیز به درستی معرفی نشده و تعداد اندکی از کسانی که از طریق مدارس عضو کانون شده‌اند از این موارد اطلاع دارند.

سرگزی با بیان اینکه نیاز است تا فعالیت‌های کانون معرفی و نمونه‌های موفقی که با استفاده از کانون امروز در جایگاه های بلند فرهنگ و هنر استان قرار دارند معرفی شوند، گفت: قطعاً معرفی‌ چهره‌های موفق استانی که روزی عضو کانون بوده‌اند و از این طریق استعدادهای آنها شناسایی شده نقش موثری در ترغیب خانواده‌ها برای معرفی کودکان با استعدادشان به این مراکز دارد.

یکی از دانش‌آموزان بلوچستانی در گپ و گفتی کوتاه پس از شنیدن مختصر توضیحاتی درباره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: من تاکنون اسم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را نشنیده‌ام ولی چنین مرکزی می‌تواند کمک خوبی به پر کردن اوقات فراغت ما داشته باشد.

اثرگذاری کانون به مشارکت سایر نهادها وابسته است

یکی از فعالین فرهنگی هنری و رسانه‌ای سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در زاهدان اظهار داشت: قطعاً کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بستر مناسبی برای شناسایی استعدادهای کودکان است و توسعه کتابخوانی و آموزش مهارت‌های زندگی به عنوان مأموریت اصلی کانون در کنار تولیدات مربوط به حوزه کودک، این نهاد را به یکی از موثرترین نهادها در این حوزه تبدیل کرده است.

داود صیاد تصریح کرد: بدون تردید ادبیات کودک و نوجوان در کشور وامدار تأسیس و فعالیت‌های کانون است که نمی‌توان آن را کتمان کرد به نوعی که بعد از گذشت سال‌ها هنوز که هنوز است، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بزرگترین منبع کتاب‌های این حوزه را در اختیار دارد.

رئیس سازمان دانش‌آموزی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همانگونه که در ابتدا کانون پرورش فکری با حمایت شرکت ملی نفت ایران و وزارت آموزش و پرورش راه‌اندازی شد برای ادامه مسیر نیز این نهاد نیازمند حمایت سایر نهادها است چون کانون در شناسایی و پرورش استعدادها نقش بی‌بدیلی دارد.

صیاد گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مختص یک زمان خاص از زندگی فرد نیست و این آموزش‌ها باید در آموزش و پرورش و در دوره تحصیلات عمومی تعمیق یافته و پس از گذراندن دوره تحصیلات عمومی 12 ساله نمود عینی و تخصصی خود را در فرهنگ و ارشاد نشان دهد اما این حلقه گمشده در بین این 3 نهاد آنچنان‌که باید کارکرد قابل توجهی حداقل در استان ما ندارد و متاسفانه پیگیری آموزش ها و استعدادهای کشف شده به درستی هدایت و مدیریت نمی‌شود.

این فعال فرهنگی خاطرنشان کرد: شاخص‌های فعالیت‌های کانون در یک دوره 10 ساله نمود پیدا کرده و قابل ارزیابی است و اگر برای آینده فرهنگ و هنر استان دغدغه داریم بایستی کانون پرورش فکری را با نگاه فرابخشی مورد توجه قرار داده و از ظرفیت تمامی نهادها برای شکوفایی آن استفاده کنیم.

وی با اشاره به مدیریت جدید کانون پرورش فکری در استان، تاکید کرد: امیدواریم با همکاری افراد صاحب نظری که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت دارند و خود آگاه به مسائل این حوزه اند خلأهای موجود در این حوزه رفع شود.

ذوق هنری کودکان باید بیشتر شکوفا شود

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نقش بسزایی در پرورش استعدادها و توانایی‌های کودکان و نوجوانان دارد.

معصومه هادی در گفت‌وگو با تسنیم ادامه داد: در حال حاضر نمونه‌های بارز از کودکانی که با ورود به کانون دارای اعتماد به نفس بالاتری شده‌اند و در عملکردهای اجتماعی خود پیشرفت بهتری داشته‌اند را می‌بینیم خداوند را شاکریم که مربیان ما در این کانون‌ها توانستند قابلیت‌های کودکان و نوجوانان را شکوفا کند.

وی با اشاره به رتبه‌آوری کودکان و نوجوانان در مجامع بین‌المللی، گفت: این رتبه آوری‌ها از جمله فستیوال سرزمین مادری من که یک نقاشی جهانی بود و کودکان ما از مرکز "بزمان" رتبه آورده‌اند نشان دهنده ذوق و توان هنری بالای کودکان است که اگر امکان پرورش آنها فراهم شود می‌توانند بسیاری از آنها را به شکوفایی رساند.

هادی ادامه داد: کودکانمان تنها در بخش هنر، فرهنگ و ادبی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرورش پیدا نمی‌کنند، بلکه این‌ها باعث می‌شود در عملکردهای علمی و دینی نیز موفق‌تر شوند و حالا در استان نمونه‌های فراوانی از کسانی که عضو کانون بوده اند و حالا مناصب بالا ارشد مدیریتی استان و کشوری دست پیدا کرده‌اند را داریم که از جمله آن‌ها می‌توان به برخی از معاونین استاندار اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه 864 برنامه متنوع فرهنگی و اجتماعی با محوریت کودکان همزمان با هفته ملی کودک از 14 تا 20 مهرماه با شعار آینده را باید ساخت در سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود، گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان در این هفته برنامه‌های متنوع و جالبی را برای کودکان و خانواده‌های آن‌ها برنامه‌ریزی کرده است.

به گفته وی در ابتدای این هفته دیدار مسئولین با کودکان صورت گرفته که دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان با کودکان در فضای صمیمی و پر از عطوفت و مهربانی انجام شد و کودکان نکات آموزنده را دریافت و خواسته‌ها و مطالبات خود را عنوان کردند.

وی با بیان اینکه رشد و بالندگی کودکان در هر جامعه نشان دهنده بالندگی هر کشور محسوب می‌شود ادامه داد: رشد و فهم کودکان نشان دهنده شعور اجتماعی در کشورهای مختلف به شمار می‌رود و اگر کودکان پرسشگر باشند در آینده نسبت به همه چیز فعالتر خواهند بود.

هادی عنوان کرد: کودکان باید یاد بگیرند مطابق با هویت ایرانی و دین اسلام گام بردارند از این رو چگونه ساختن آینده کودکان بسیار مهم است و آنها باید از همان کودکی مفهوم تلخی و شیرینی زندگی را یاد بگیرند.

وی برجسته‌سازی اهمیت دوران کودکی، تامین نیازها و خواسته های کودکان امروز، هم‌افزایی فعالیت‌های دستگاه‌های متولی کودکان، ارتقای آگاهی جامعه نسبت به حقوق کودکان، ایجاد فضای با نشاط با مشارکت کودکان و توجه به هویت ملی و بهره‌گیری از آموزه‌های دین اسلام در موضوع حقوق کودکان را از جمله اهداف برنامه‌های هفته کودک عنوان کرد.

در هر حال به نظر می‌رسد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در دهه 60 نقش بسیار پررنگی در زندگی کودکان و نوجوانان به ویژه در استان محروم سیستان و بلوچستان داشت، باید بار دیگر با تقویت شیوه‌های اطلاع‌رسانی و ارتباط‌گیری تلاش بیشتری برای جذب آینده‌سازان این خطه از ایران اسلامی داشته باشد.

کودکان و نوجوانان در بسیاری از نقاط دورافتاده سیستان و بلوچستان از حداقل امکانات تفریحی برای پر کردن اوقات فراغت و رشد شخصیتی بی‌بهره هستند و کانون می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده بخشی از این خلأ را پر کند.

خواندن 25 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 7056
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز339
mod_vvisit_counterدیروز699
mod_vvisit_counterاین هفته2167
mod_vvisit_counterهفته قبل4236
mod_vvisit_counterاین ماه8342
mod_vvisit_counterماه گذشته26311
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1546111

بازدیدکننده جاری : 11
آدرس آی پی : 54.235.48.106
,
امروز : 14, نوامبر, 2018

حالت های رنگی