دارای مجوز به شماره مجوز 74039 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

دوشنبه, 23 فروردين 1400 ساعت 15:51

آب را هدر ندهیم

نوشته شده توسط

 ?امسال شاید یکی از خشک ترین سالها از نظر آب و نزولات آسمانی در استان ما باشد. آب نه تنها در بخش کشاورزی، بلکه برای شرب در بسیاری از شهرها و روستاها ممکن است دچار مشکل جدی شود.

?استان ما با این کم آبی، متاسفانه تولید کننده محصولاتی است که نیاز آبی زیادی دارند. هندوانه و خربزه از این محصولات هستند که از جنوب تا شمال استان کشت و جز صادرات استان ما به دیگر استان ها و حتی خارج از کشور است. در این هفته یکی از مدیران کشاورزی جنوب از میزان تولید فراوان این محصول و سطح زیر کشت آن خبر داد و هندوانه هم در هر میوه فروشی شاید ارزانترین میوه باشد.

?برای تولید هر کیلو هندوانه بستگی به نوع آبیاری و دیگر شرایط بطور متوسط ٣٠٠ لیتر آب نیاز است.با یک حساب سرانگشتی قیمت آب مصرفی در این وضعیت خشکسالی و قیمت این محصول را در بازار مقایسه کنیم، شاید هزینه اب مصرفی برای تولید یک کیلو هندوانه خیلی بیشتر از قیمت خود محصول باشد و تولید چنین محصولاتي در دنياي امروز عاقلانه و منطقی نيست و بسياري از كشورها ترجيح مي دهند محصولات كشاورزي را از ديگر كشورها وارد، ولي منابع آبي خود را صرف توليد انان نكنند؟!

?شاید متولیان کشاورزی و آب مشکل اب را درک نمی کنند و برنامه ایی برای تغییر الگوهای کاشت متناسب با این شرایط و آبیاری های نوین ندارند و تولید محصولاتی که آب فراوان نیاز دارند و اصلا برای منطقه کم آب ما و حتی کشاورزان و تولید کنندگان به صرفه نیستند افتخار می کنند.

?آب مایه حیات است و نباید چنین بی برنامه به هدر رود. وجود دارند محصولاتی که مصرف آب کمتری دارند و برای کشاورز سود بیشتری و میتوان این نوع محصولات را جایگزین هندوانه و خربزه و یونجه و ... کرد. کشاورز چاره ایی جز کار و تلاش و تولید برای امرار معاش ندارد، ولی متولیان اب و کشاورزی باید کشاورزان را در تغییر الگوهای کاشت و آبیاری راهنمایی و کمک کنند، تا آب حداقل صرف تولید محصولی شود که برای کشاورز سود بیشتر و برای منابع آبی ما کمترین صدمه و آسیب را داشته باشد. اگر اب را به جای هندوانه صادر می کردیم شاید سود ان خیلی بیشتر از هندوانه بود و هزینه بذر و کود و کارگر و ... را هم نمی پرداختیم.

کریم بخش کردی تمندانی

جمعه, 20 فروردين 1400 ساعت 19:27

شاعر صلح و امید

نوشته شده توسط

شاید شما هم به یاد می آورید که در ابتدای انقلاب جنگ های طائفه ایی بخصوص در سرحد شدت گرفت. انقلابیون سرداران را مانند شاه می دانستند و مبارزه با خان و سردار در دستور کار بود. با شعار مستضعفین بافت اجتماعی یک جامعه طائفه ايي بهم ریخت و نتیجه آن جنگ و درگیری بین طوایف که با یک قتل شروع می شد و گاهي هدفمند، سالها ادامه می یافت و چندین نفر از بهترین های طوایف که ميتوانستند در صلح و ارامش نقش ايفاكنند و بيشتر بیگناه بودند کشته شدند.

در همان زمان هنر هم به کمک و خدمت جنگ و بردار کشی درآمد. شاعران و آهنگ سازان برای قاتلان آهنگ های حماسی سرودند و آنان را قهرمان و الگوی طائفه معرفی نمودند. در بیشتر خودروهای شخصی و حتی عمومی این آهنگ ها پخش می شدند و برای بسیاری از جوانان و نوجوانان الگو و اسطوره بودند ؟!

شاید شعر پر محتوای فریدون مشیری در مورد جنگ و بردار کشی (تفنگت را زمين بگذار)را بسیاری نشنیده و نخواند بودند، ولی وقتی استاد آواز ایران مرحوم شجریان ان را خواند تاثیر خیلی زیادی بر جامعه گذاشت و اثري ماندگار شد .

امروز در فضای مجازی شعری آهنگین از یک شاعر بلوچ بنام محمد گل شهنوازی پخش شد که گرچه با آهنگ و ساز و ادوات موسیقی همراه نبود، ولی محتوایی عالی و قابل تامل داشت.دوستی که آن را به اشتراک گذاشته بود از او بعنوان شاعر صلح و امید یاد کرده بود. این گونه سروده ها و اشعار امید و نوید را می دهد؛ اگر شعر و موسیقی و هنر مبلغ جنگ و بردار کشی و خشونت نباشد و در خدمت صلح برادری و گفتمان قرار گیرد، از صدها وعظ و نصیحت تاثیر بیشتری خواهد داشت.

گرچه متاسفانه موسیقی قوم بلوچ در حال افول و نابودی است، ولی می توان ان را احیا کرد، شاعران جوان را تشویق نمود و این هنر را به خدمت صلح ، آرامش، برادری، علم آموزی و مبارزه با ام الفساد بلوچستان مواد مخدر ،اعتیاد و ديگر معضلات اجتماعي درآورد . می توان هنر را به خدمت گرفت و جامعه را به سوی تعالی و پیشرفت سوق داد. هنر و ذوق شاعرانی مانند محمد گل شهنوازی را تشویق و جهت دار کرد تا برای نسل آینده اهل علم و دانش الگو باشند،نه جنایتکاران و قاتلان و خشونت طلبان که فقط برادر کشی می کنند.

کریم بخش کردی تمندانی
١٩ فروردین ١٤٠٠

سه شنبه, 10 فروردين 1400 ساعت 18:15

نوروز تلخ ۱۴۰۰ با طعم ناامنی در چابهار

نوشته شده توسط

محمدجواد صادقی خبرنگار پیشکسوت بلوچستان درباره ناامنی های اخیر موجود در چابهار یادداشتی نوشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی میار جل؛ محمد جواد صادقی نوشت: تا دیشب سه خبر نا گوار و تلخ در چابهار نوروز  ۱۴۰۰را به کام شهروندان، مسافران و گردشگران تلخ کرده نا امنی هایی از جنس خشونت که تا کنون دو شهروند چابهاری را به کام مرگ فرستادند، آن هم بخاطر گوشی همراه نوشتن آن برای خانواده این عزیزان که جوان شان را به خاطر یک گوشی از دست داده اند، خیلی سخت است.
چابهار در پس شعارهای جذاب همچون ۱۰ مگاپورت دنیا، نخستین بندر اقیانوسی کشور، شهری که در آینده جایگزین شانگهای چین خواهد شد، تا دلت بخاد قطب داره قطب پتروشیمی، قطب فولاد، قطب گردشگری، اتصال دهنده آسیا به اروپا، مرکز ترانزیت و صادرات کالا به کشورهای آسیای میانه با این شعارهای جذاب قیمت همه چی از املاک و مستغلات گرفته تا مرغ و تخم مرغ همه چی رفته بالا.
چند روز پیش در قلب شهر چابهار مرکزی موسوم به بازار سیاه عملا پاتوق سارقین موبایل و ساقیان چنان دعوا و زد خوردی رخ داده بود که نیاز به قضاوت سلطان ساقیان که کدامیک جنسش از می ناب حافظ شیرازی بوده دارد.
شنیدن این صحبت های نا زیبای نا امنی برای شهری که همه آن را بهشت گردشگران می دانند آمال و آرزوهایشان را به یاس و نومیدی تبدیل می کند، حالا ما بیاییم صد بار بنویسیم #بلوچستان امن است هیچ تاثیری نخواهد داشت.
به اینکه رییس شورای تامین شهرستان چابهار فردی انقلابی، جهادی، زحمت کش از بطن جامعه هیچ شکی نیست و نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی نیروی زیادی را صرف رفع این نا امنی می کنند هم هیچ شکی نیست ولی وقتی مردم آن را به صورت ملموس نمی بینند و هیچ قاتل بیرحمی دستگیر و به دست قانون سپرده نمی شود، برایشان سوالاتی و شبهاتی بی پاسخ همچنان باقی است.
از ریاست محترم شورای تامین شهرستان چابهار و سایر متولیان عاجزانه درخواست داریم امنیت را به چابهار برگردانند

دوشنبه, 09 فروردين 1400 ساعت 19:16

اژدها وارد مي شود

نوشته شده توسط

?اژدها اين موجود افسانه ايي را از زماني مي شناسم كه مدرسه رفتم و بر روی مدادهای بی کیفیت چيني نقش بسته بود و جلب توجه مي كرد، و دانش اموزان ترجيح مي دادند مداد دو سوسمار الماني را كه خیلی گرانتر، اما با کیفیت بود بخرند.

? اژدها موجودی افسانه ایی در اساطیر ملل است، که در اساطیر ما در نهایت سهمناکی، زشت رویی و پلشتی است، و مایه گزند و آسیب. و به همين خاطر پهلوانان زیادی در اساطیر ما هميشه در مبارزه با اژدها بوده اند. پهلوانان دلیری چون گرشاسب، گشتاسب، رستم، اسفندیار، بهرام و ...با او مبارزه كرده و جنگيده اند و شايد بخاطر نبرد با اژدها در اساطير ما ماندگار شده اند، اما در اساطیر چین، بر خلاف ما، اژدها نماد اب و ابادانی است و برای انان خوش یمن و مقدس است و مورد ستایش مردم است.

?كرونا هم كه همه دنيا را تسخير و نگران كرده و قربانیان زیادی از بشر گرفته، در سرزمین اژدها متولد و دنيا را درنورديد، تا سرزمین اژدها را بيشتر به دنيا معرفي كند.

? بازار ما هم در سيطره اجناس بي كيفيت و به ظاهر ارزان سرزمین اژدهاست . از اسباب بازي كودكان تا لوازم التحرير مدرسه، پوشاك و حتي تسبيح و سجاده و سنگ قبر و ... . توليد سرزمين ياجوج و ماجوج است و اژدها براي كودكان، دانش اموزان و ...، حتي اموات ما متاع و كالا دارد.

?كشتيهاي ترال با پرچم اژدها در ابهاي خليج فارس و دریای عمان هم بسیاری از صیادان ما را بیکار و هم دوستداران محيط زيست و آبزيان را نگران ساخته است،و بي رحمانه ارامش همه موجودات دريا را بر هم زده اند و در حال نابودي آبزيان هستند.

?شاید بسياري از مسلمانان كشور ما ندانند که مظلوم تر از مسلمانان فلسطین ، مسلمانان اویغور در سرزمین اژدها هستند، و ما از ظلم و ستم اژدها به انان یا بي خبريم و یا خود را به بی خبری زده ایم! شايد هم سياست یک بام دارد و دو هوا؟!

?خبرهای در گوشی حکایت از آن داشت که اژدها که از نخستین یاران اهریمن بود قصد آمدن به ایرانویچ، اولین سرزمین نیک اورمزد را دارد و باید نگران بود، ولي حالا سرزمين اژدها قرار داد و یا توافق نامه ایی ٢٥ ساله ايي كه مردم از مفاد ان اطلاع زيادي ندارد پا به اين سرزمين گذاشته است و این روزها مخالفان و موافقان این توافق نامه که شاید اطلاع کاملی از آن ندارند با گمانه زنی به بحث نشسته اند.

?شايد هم اژدها در رقابت هاي جهاني و منطقه ايي بيشتر از هر چيز به اهمیت استراتژیک کشور ما در معادلات سیاسی و اقتصادی مخصوصا سواحل مكران آگاه است و از روابط و تحریم های ظالمانه امریکا برای او این فرصت را فراهم ساخته تا ديوار بزرگ سرزمينش را به خاورمیانه و کشور ما بکشد، و بايد زبان اژدها را آموخت و زندگي كردن با چشم بادامی ها را تمرين كرد و پذيرفت كه اژدها گوي سبقت را از ديگران رقيبان جهاني و منطقه ايي ربوده است و برنده رقابتي بزرگ و ديرين در منطقه شده است. باید امیدوار بود دولتمردان منافع ملي ما را طعمه اژدها نكنند و با شفاف سازي این توافق نامه، ملت نگران را اسوده خاطر سازند و به "شعار نه شرقی، نه غربی" همچنان پایبند باشند.

كريم بخش كردي تمنداني
٩ فرودين ١٤٠٠

پنج شنبه, 05 فروردين 1400 ساعت 17:12

" آ " مثل آب

نوشته شده توسط

?آب مایه حیات خبر ساز شده است. ابی که سالها فراموش شده بود و مدیریت نابسامانی داشت، کم کم در حال تبدیل شدن به یک بحران جدی است، بحرانی که دیر هنگام ما را از خواب بیدار کرده است. در شمال استان رئیس دولت همسایه افغانستان سد کمال خان را افتتاح و سخن از اب در مقابل نفت می گوید. شاید معاهده ٢٢ اسفند ١٣٥١بین امیر عباس هویدا نخست وزیر وقت ایران و موسی شفیق نخست وزیر وقت افغانستان را که در کابل امضا شد خوب به یاد نمی اورد، که ب اساس آن مقرر شد در هر ثانیه ٢٦ متر مکعب اب ( معادل ٨٥٠ میلیون متر مکعب در سال) از لب رودخانه هیرمند به ایران برسد. در جنوب استان هم آیین کلنگ زنی ، نمک زدایی و انتقال اب دریا به زاهدان و زابل به طول ٨٢٠ کیلومتر و اعتبار ٣٩ هزار میلیارد تومان با فرمان رئیس جمهور زده شد.

?هر دو اتفاق نشان میدهد که مایه حیات از اهمیت حیاتی برای دولت ها برخوردار است. در یک سمت یک کشور جنگ زده با برنامه ریزی مناسب اب های خود را کنترل و با بهره برداری از آن وعده آبادانی می دهد و سخن از اب در مقابل نفت می زند، و در این سمت یک کشور ثروتمند میلیاردها متر مکعب اب او بعد از خرابی های فراوان یا به دریا می ریزد یا وارد کشور همسایه پاکستان می شود و مردم ان بیشتر از هر جیز نگران اب شرب هستند ؟!

?سد کمال خان و سخنان اشرف غنی باید متولیان اب ما را از خواب بیدار کند، تا حدافل برای این مایه حیات برنامه ایی داشته باشند. شاید کشاورزی اولین قربانی این بی برنامگی باشد، باید مردم استان نگران باشند، تنها کشاورزی و دامداری نابود نخواهد شد بلکه صنعت و معدن که به تازگی در حال رونق بود هم بدون اب نمی تواند به حرکت در آید. نگرانی مهمتر از کشاورزی و صنعت و معدن اب شرب مرکز استان و بسیاری از شهرهایی هست که در سال جدید که نزولات آسمانی بیش از ٩٦ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است می باشد. باید امیدوار بود و حرف رئیس جمهور مان را در آئین کلنگ زنی انتقال اب دریای عمان به مرکز و شمال استان و شاید چند استان کم آب دیگر باور کرد که، : " در دولت یازدهم و دوازدهم در مسئله آب و خاک کشور نه تنها یک جهش، بلکه یک انقلاب بزرگ رخ داده است؟!"

کریم بخش کردی تمندانی
٤ فروردین ١٤٠٠

چهارشنبه, 04 فروردين 1400 ساعت 17:29

کوچه‌های تکه‌پارهٔ شهر

نوشته شده توسط

هر روز که با دوستانم پیاده‌روی می‌کنم، کوچه‌ها و خیابان‌های تکه‌پارهٔ شهر مرا آزار می‌دهد. در مسیری که طی می‌کنیم هیچ کوچه‌ای نیست که از چاله‌ها و گودال‌های کهنه و نو خالی باشد. اخیراً چاله‌هایی که شرکت‌های گازرسانی برای خط لوله گاز ایجاد می‌کنند هم به این گودال‌ها اضافه شده‌اند. بعضی از این گودال‌ها هفته‌ها و ماه‌ها همچنان باقی می‌مانند؛ گودال‌هایی که جان کودکان و حتی بزرگسالان را به خطر می‌اندازند.
? یک ماه پیش هنگام پیاده‌روی به گودال وحشتناکی در کنار یکی از خیابان‌ها در محل تردد عابر پیاده برخوردیم که لاستیک ماشین کامیون را به‌صورت عمودی درون آن گودال جا کرده بودند اما دو طرفش باز بود؛ گودالی که اگر کودکی به درون آن می‌غلتید نمی‌توانست نجات پیدا کند و اگر بزرگسالی در آن می‌افتاد حتما عضوی از او ناقص می‌شد، اما کاملاً باز رها شده بود. چاهی بر وسط راهی عمومی!! هیچ توجیهی نداشت. خیلی تأسف خوردم و نگران شدم؛ چرا کوچه‌های شهر من این‌قدر تکه‌پاره است؟ حداقل می‌توانستند این گودال مخوف را بپوشانند! انگار در هر کوچه‌ای برای کودکان و مردم شهر تله گذاشته‌اند.
? یادم است چند سال پیش در یکی از همین خیابان‌ها پایم پیچ خورد و چند هفته در گچ بود و تا هنوز هم از آن پا رنج می‌کشم. خیابان‌هایی که مانند کوه و کمر و بیابان‌های سنگلاخ، خودروهای مردم را داغان می‌کنند، اما هیچ تدبیری برای کوچه‌های تکه‌پارهٔ شهر نمی‌شود
نمی‌دانم شهردار شهر ما چه می‌کند؟! چه مسئولیتی دارد؟! مگر کدخدای شهر ما را گذری بر این کوی خرابات نمی‌افتد؟! مگر مرکب بر این خیابان‌های تن‌ریش نمی‌راند؟!
? بی‌جهت نیست که در احادیث تاکید فراوانی بر دور کردن اذیت و آزارها از معبر مردم و از راه‌ها و جاده‌ها شده است. حتی در برخی احادیث کسی که راه عمومی را ملوّث کند مورد لعنت قرار گرفته است، و زدودن اسباب زحمت و اذیت از را‌ه‌ها را جزئی از ایمان معرفی نموده‌ است.
? شهر من انگار شهردار ندارد. شهروندان هم دارند به این وضع نابسامان عادت می‌کنند... خدا کند مرکب کدخدای شهر در یکی از این گودال‌ها بیفتد تا شاید فکری به حال پیکر تکه‌پارهٔ شهرمان کند، شاید.

سه شنبه, 03 فروردين 1400 ساعت 10:29

آب و سراب؟!

نوشته شده توسط

?پاییز و زمستان هم رفتند و آسمان در بیشتر نقاط استان ما هم اشکی نریخت تا زمین اندکی خیس شود و کشاورز و دامدار امیدوار شوند. بحران آب، دیگر تنها کشاورزی و دامداری را تهدید نمی کند، بلکه تامین اب شرب هم در حال تبدیل شدن به یک بحران است. در گذشته بی تدبیری و مدیریت ضعیف و ناکارآمد، هزاران چشمه و قنات را خشکانده و با برداشت بی رویه از سفره آبی، ان را هم تقریبا نابود ساخته است. شاید دیگر مسولان کشاورزی نتوانند به تولید هندوانه و خربزه و علوفه دامی و حتی برنج و ... افتخار کنند. محصولاتی که ارزش میزان آبی که برای تولید آنان استفاده می شود، چندین برابر ارزش اقتصادی این محصولات است.

?در گذشته دولتمردان هم به جای توسعه صنعت و تجارت بیشتر بر کشاورزی تاکید و مجوز هزاران چاه عمیق و نیمه عمیق صادر کرده اند که بسیاری اهداف زمین خواری داشته است و بسیاری هم برای برداشت هر چه بیشتر آب حامل های انرژی ارزان در اختیار بعضی از کشاورزان قرار داده اند، و ... ؟! از تغییر الگوهای کشت و ابیاری های نوین، متناسب با وضعیت آبی استان ما در بسیاری از شهرها و روستاها خبر زیادی نیست، و توزیع این اعتبارات هم ناعادلانه، تبعییض امیز و سلیقه شده است؟!

?در آن سوی مرز دولت همسایه به حق آبه ما بی اعتنایی می کند و با بستن سد کجکی و کمال خان در مسیر رودخانه هیرمند، مراسم جشن و شادی برگزار می کند و شعار پیش به سوی آبادانی سر می دهد، و رئیس جمهور ان سخن از" آب مفت در برابر تیل (نفت) مفت" می گوید، هامون و حتی چاه نیمه ها که حیات سیستان و کلان شهر زاهدان به اب هیرمند و چاه نیمه ها گره خورده است در حال خشک شدن هستند. در جنوب میلیاردها متر مکعب آب در بارش های فصلی و سال های پر باران یا از مرزهای شرقی خارج می شود و یا به دریا می ریزد. گویی در اینجا کسی ارزش واقعی آب، که مایه حیات است را نمی داند، حتی سیاست های آبی و استفاده بهینه از اب و منابع آبی را از کشورهای همسایه مانند ترکیه و افغانستان، هم الگو نمی گیرد؟!

?حال که آب در حال تبدیل شدن به یک بحران و فاجعه است، مسئولان و مدیران ما هم غرق در رویاهای بزرگ و دست نیافتنی شده اند، گاهی راه حل را در استفاده از آب های ژرف می بینند و میلیاردها هزینه می کنند، و گاهی هم رویای انتقال آب از دریای عمان، آن هم برای چندین استان دیگر را در سر می پرورانند، و شاید نمی دانند که ساحل نشینان دریا هنوز اب شان هوتک است و شهر های ساحلی هنوز بصورت سقایی آبرسانی می شوند .

?آری اگر آسمان بر حال زار ما گریه نکند شاید فاجعه ایی بزرگ در راه باشد، فاجعه ایی که رویاهای مسئولان در ان جز سرابی بیش نیست. شاید اگر روزی به اب های ژرف دست یابیم و یا رویایی شیرین سازی و انتقال اب دریا هم محقق شود، با این مدیریت اب ممکن است هم به جایی نرسیم، شاید باز مهاجرتی بزرگ مانند گذشته تنها راه چاره باشد، شاید دیگر منابع آبی نتواند حتی پاسخگوی اب شرب مردم در بسیاری از شهرها و روستاها باشد، شاید بزودی شاهد تخلیه بسیاری از روستاها و نابودی همیشگی کشاورزی و دامداری باشیم و بیکاری کشاورزان و دامداران و حاشیه نشینی تبدیل به معضلی غیر قابل حل شود.

?شاید سال ١٤٠٠ سالی ناخوشایند برای استان ما از نظر ابی باشد، و نقش بی تدبیری و مدیریت ناکار آمد خیلی بیشتر از کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی‌ باشد؟! سالی که در ان اب مایه حیات به ما اعلام کند که دیگر توان ماندن با مدیریت ناتوان و بي برنامه را ندارد و ما بمانیم و ریزگردها و گردبادهایی که به جای درختان سرسبز از زمین به سوی آسمان بالا می روند، شاید مردم هم به وعده های رویایی مسئولان دل خوش کرده اند که حتی برای طلب باران به صحرا نمی روند و دعای باران نمی خوانند، شاید هم خیلی بعید باشد انانی که در شرایط خوب اقتصادی نتوانستند آب شرب ساحل نشینان را تامین کنند و لکه ننگ هوتک را از آنجا پاک کنند بتوانند اب شرب چند استان دیگر را از دریای عمان در این شرایط بد اقتصادی و تحریم و هزینه های سنگین شیرین سازی و انتقال را تامین کنند و شاید سنگ بزرگ علامت نزدن باشد. و آب مایه حیات است و مسئولان نمی توانند به مردم توصیه کنند، مانند دیگر مایحتاج ضروری (گوشت، مرغ، برنج، لبنیات، میوه و ... ) که گران و کمیاب شده اند، از آنان مصرف نکنند و مقاومت کنند، تا شاید در آینده وضع بهتر شود؟! کاش به جای این رویا پردازیها در مورد آب، اندکی در مدیریت اب و استفاده درست و بهینه از منابع آبی مان تجدید نظر می کردیم .

کریم بخش کردی تمندانی
٢٧ اسفند ٩٩
[۹:۴۱, ۱۳۹۹/۱۲/۲۹] مهندس: ?اقدام قابل تحسین خبرگزاری فارس در استفاده از واژه دریای مکران

نیروی هوایی هند چهارشنبه از سقوط یک فروند جنگنده خود در مرکز این کشور حین یک ماموریت آموزشی خبر داد.

به نوشته وبگاه «هندوستان تایمز» این حادثه زمانی رخ داد که یک فروند جنگنده «میگ-21» ارتش این کشور آماده برخاستن از باند برای انجام یک تمرین در پایگاه هوایی در مرکز این کشور بود. نیروی هوایی هند در حساب توییتری خود تایید کرد که خلبان این جنگنده بعد از این حادثه  که صبح  چهارشنبه در مرکز هند رخ داد، جان خود را از دست داد.

نیروی هوایی هند بدون ارائه جزئیات بیشتر از این حادثه از انجام  تحقیقات پیرامون  یافتن علت این حادثه خبر داده  است.

چندی قبل نیز جنگنده چند منظوره «میگ-۲۹ » هند بعد از برخاستن از تنها ناو هواپیمابر این کشور دچار سانحه شد و در دریای مکران سقوط کرد. مقام‌های هند اعلام کردند که این جنگنده نیز دریای مکران سقوط کرد./فارس

سه شنبه, 03 فروردين 1400 ساعت 10:18

زاهدان تشنه لب را نجات دهید

نوشته شده توسط


این روزها کمبود آب در شهر زاهدان بصورت یک مشکل جدی در آمده است.

فرهنگ

cache/resized/f74b020a4c0df97dfe29fbb113063b5b.jpg
قلعه ناصری ایرانشهر پس از قلعه بمپور یکی از
cache/resized/d006f2be606e41cc4dd1fe68165b7372.jpg
شهر سوخته نام سلسله تپه‌هایی به هم پیوسته
cache/resized/4151a6c7722ed556e4601ed202c39f3d.jpg
روستای آپاتان در شش کیلومتری شهرستان سیب و سوران
cache/resized/f1c8530a78ec2856d754018e98a70aea.jpg
بی تردید کشورهای حوزه خلیج فارس دارای بیشترین سهم

آمار بازدید

بازدید امروز250
بازدید دیروز 284
بازدید هفته1258
بازدید ماه5896
بازدید کلی7362

1
Online

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family