امروز: پنج شنبه 09 بهمن 1399 برابر با 28 ژانویه 2021

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

نماز عید قربان اهل‌سنت زاهدان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان (3 مرداد 1399) از دهۀ اول ذی‌الحجه به‌عنوان «فرصتی استثنایی» برای تمام مسلمانان جهان یاد کردند و بر لزوم استفاده از برکات این روزها تاکید نمودند.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید پس از تلاوت آیات ابتدایی سورۀ مبارکۀ «فجر»، اظهار داشتند: نظر اکثر مفسرین و محققین این است که مراد از «لیال عشر» در سورۀ مبارکۀ فجر، ده شب اول ذی‌الحجه است.
ایشان ادامه دادند: الله تعالی در این سوره به ده شب اول ذی‌الحجه و روز عید که ایام برگزاری مراسم حج هستند، قسم یاد کرده است. خداوند متعال از آن‌جایی که رحمت و فضل‌اش عام است این ایام را نه‌تنها برای حجاج، بلکه برای همۀ رهروان راه خدا، مؤمنین و کسانی که در تلاش‌اند به خدا و سعادت دارین برسند فرصتی استثنایی قرار داده است.
ایشان ادامه دادند: اجر و پاداش عبادت در این دهه از جهاد در راه خدا هم بیشتر است. روزه در این ایام نیز اجر بسیار زیادی دارد که در روزهای دیگر این ثواب حاصل نمی‌شود. روزۀ روز عرفه به اندازۀ روزۀ دو سال ثواب دارد. این ایام ایام تلاوت قرآن، ذکر، نماز، صدقات، خیرات و ایام تکبیر هستند. زنان و مردان تکبیرات تشریق را که از صبح نهم ذی‌الحجه شروع می‌شوند بخوانند. البته گفتن تکبیرات تشریق (الله أکبر، الله أکبر، لا إله إلاالله، الله أکبر، الله أکبر و لله الحمد) بر مردم شهرها که نماز جمعه و عید می‌خوانند، واجب است.
خطیب جمعه زاهدان خاطرنشان کردند: در این ایام به فقرا، یتیم‌ها، خانواده‌های زندانی و نیازمندان رسیدگی کنیم؛ برای کسانی که نیازمند هستند لباس نو هدیه کنیم و روز عید بین آنانی که چیزی ندارند طعام و گوشت توزیع کنیم.
ایشان افزودند: الله تعالی قربانی و نماز در روز عید را فضیلت ویژه‌ای داده است. ما با نماز عید، قربانی، ذکر و دعا در روز عید شکر خدا را به‌جای می‌آوریم. خداوند متعال می‌فرماید: «لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَٰكِن يَنَالُهُ التَّقْوَىٰ مِنكُمْ» [حج: 27] گوشت و پوست قربانی به خدا نمی‌رسد، آنها را خودتان استفاده می‌کنید، بلکه پرهیزگاری، نیتِ اطاعت و رضایت‌مندی خدا که شما اراده می‌کنید به الله می‌رسد، اینکه شما دستور خدا را اجرا کرده‌اید و سنت حضرت ابراهیم علیه‌السلام، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلّم، پاکان و رهروان راه خدا را زنده کرده‌اید، نزد خدا ارزش دارد.

???? ما در اثر عملکرد خودمان از حج بازمانده‌ایم
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان به محدودیت سفر حج امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان اشاره کردند و گفتند: مراسم حج امسال به خاطر کرونا با مشکل و محدودیت مواجه شده است. بسیاری از حجاجی که اکنون باید کنار خانۀ کعبه می‌بودند، از سفر حج بازماند‌ه‌اند. این امر پریشانی بزرگی در جهان اسلام ایجاد کرده است. امروز عرفات، منا، مزدلفه، مطاف، مسجدالحرام و مسجدالنبی خلوت هستند.
ایشان اظهار داشتند: نکته مهم آن است که ما در اثر عملکرد خودمان از حج بازمانده‌ایم. «کرونا» آفت و سببی است که خدا آن را مدیریت می‌کند و به سوی بندگان می‌فرستد، ولی بنابر تصریح قرآن کریم سبب کرونا و تمام آفات نتیجۀ عملکرد خودِ انسان‌هاست. خداوند متعال می‌فرماید: «وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ» [شوری: 30] لذا سبب تمام آفات و بلاها نافرمانی، کوتاهی، غفلت و گناه انسان‌هاست.

وقتی ما کرونا را نتیجۀ گناهان خود بدانیم و توبه کنیم، الله این آفت را برطرف می‌کند
مولانا عبدالحمید در ادامه اظهار داشتند: خداوند متعال اگر بخواهد می‌تواند جلوی کرونا و زلزله و سیل و خشکسالی و سایر آفات و بلایا را بگیرد، ولی الله تعالی با این آفات می‌خواهد بندگان را متوجه و متنبه کند که علاج کرونا و سایر بلاها رجوع الی‌الله است. خداوند متعال می‌فرماید: «فَلَوْلا إِذْ جَاءَهُمْ بَأْسُنَا تَضَرَّعُوا وَلَكِنْ قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ» [أنعام: 43]
ایشان خاطرنشان کردند: بندگان خاص خدا هنگام مواجهه با چنین آفاتی به تضرع، زاری، رجوع الی‌الله و مداوا مبادرت ورزیده‌اند، صدقه داده‌اند و توبه کرده‌اند؛ این سنت انبیا و تعلیم کتاب‌الله و دین اسلام است. کسانی که این را نمی‌فهمند از دین و قرآن فاصله دارند. اگر ما کرونا را نتیجۀ گناهان خود و آزمایش و ابتلا برای خود بدانیم و توبه کنیم، الله این مشکل را برطرف می‌کند.
مدیر دارالعلوم زاهدان «دوری از گناهان» و «امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر» را راه نجات از آفات دانستند و گفتند: مردم باید از غیبت، دروغ، فسق، قتل، سرقت، راهزنی، زنا، فساد، نوشیدن مشروبات الکلی، قمار و همۀ ‌گناهان دست بکشند. راه خلاصی از تمام آفات و مشکلات این است که فریضۀ امر به‌معروف و نهی‌ازمنکر را زنده کنیم و در خانه، روستا و شهرمان فضای نماز، تلاوت، ذکر و خداخواهی به‌وجود بیاوریم و به اندازۀ توان خود برای اصلاح جامعه تلاش کنیم.
ایشان در ادامه تصریح کردند: در شرایط کنونی همۀ ما باید در زندگی خودمان تجدیدنظر کنیم و در جامعه فریاد بزنیم که کرونا آفت خطرناکی است و مردم باید توبه کنند، صدقه بدهند و در خود تغییر ایجاد کنند.
مولانا عبدالحمید افزودند: اگر در این ایام بی‌تفاوت بنشینیم دل‌ها سخت‌تر می‌شوند و آنگاه ممکن است آفت بدتری بیاید، یا اینکه کرونا تا چندین سال ادامه پیدا کند. کرونا مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده است، به علم، اقتصاد و سلامتی ضربه زده است، هزاران انسان مفید را از ما گرفته است و اگر ادامه پیدا کند چه کسی می‌تواند آن را از ما دفع کند؟

???? نماز عید قربان اهل‌سنت زاهدان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان از برگزاری نماز عید قربان اهل‌سنت در زاهدان «با رعایت پروتکل‌های بهداشتی» خبر دادند و گفتند: یکی از اتفاقات بسیار خوب در جهان اسلام این است که عید قربان هم مانند عید فطر در این سال هم‌زمان است.
امام‌جمعه زاهدان ادامه دادند: توصیۀ بزرگان این است که در شرایط کنونی با رعایت احتیاط‌های پزشکی و بهداشتی لازم، کارهای دینی و دنیوی خودمان را انجام دهیم. لذا إن‌شاءالله نماز عید قربان در زاهدان هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار می‌شود.
ایشان تاکید کردند: از نمازگزاران عزیز درخواست داریم برای حضور در مراسم نماز عید ماسک بزنند و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند، از ازدحام و تجمع در درهای ورودی مصلا بپرهیزند، زیرا تجمع یکی از مهمترین عوامل شیوع این بیماری‌ست.
مدیر دارالعلوم زاهدان تصریح کردند: توصیۀ بنده به مردم عزیز آن است که در روزهای عید از دیدوبازدیدهای مرسوم بپرهیزند و حتی به دیدار پدر و مادر هم نروند. فرهنگ احوال‌پرسی و «حلالیت‌طلبی» را می‌توان از طریق موبایل و اینترنت هم انجام داد. مردم به توصیه‌ها و تذکرات توجه کنند تا خدای‌ناکرده با مشکلی مواجه نشوند.
مولانا عبدالحمید در پایان اعلام کردند که مراسم عید قربان اهل‌سنت در زاهدان از ساعت 6:15 دقیقه آغاز می‌شود و نماز عید رأس ساعت 7:45 دقیقه اقامه خواهد شد.

خواندن 144 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در slideshow
خواندن کد خبر: 10076

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز65
mod_vvisit_counterدیروز1238
mod_vvisit_counterاین هفته5227
mod_vvisit_counterهفته قبل12284
mod_vvisit_counterاین ماه64540
mod_vvisit_counterماه گذشته53978
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3195213

بازدیدکننده جاری : 20
آدرس آی پی : 3.238.70.175
,
امروز : 28, ژانویه, 2021

حالت های رنگی