امروز: شنبه 02 تیر 1397 برابر با 23 جون 2018

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی ماحصل "۷ سال بی‌تدبیری" مسئولان وزارت راه

طولانی‌ترین خط آهن کشور که قرار بود چابهار را به مرکز ترانزیت ۲۴ کشور دنیا تبدیل کند، ۷ سال است روی ریل بی‌پولی جلو می‌رود و با کم‌لطفی وزارت راه وشهرسازی در جذب اعتبارات رو‌به‌رو است.

 خبرگزاری تسنیم از چابهار، تنها بندر اقیانوسی ایران آنقدر مهم است که تحلیل‌گران اقتصادی چابهار را پل ترانزیتی 24 کشور دنیا از جمله هند، افغانستان، پاکستان و آسیای میانه می‌دانند؛ با این تحلیل اهمیتی که هندوستان به چابهار می‌دهد را به طور کامل می‌توان درک کرد، چرا که کریدور طلایی چابهار در قلب مکران کوتاه‌ترین و به صرفه‌ترین مسیر برای ترانزیت کالا به مقصد و مبدا 24 کشور دنیاست.

بر اساس برآوردهای انجام شده چابهار با توسعه بنادر شهید بهشتی وشهید کلانتری خود به سمتی پیش می‌رود که در سال‌های آینده افق تخلیه و بارگیری بیش 90 میلیون تن کالا در سال را تحقق بخشد، افقی که به نظر می‌رسد مسئولان در رسیدن به آن عزم راسخی ندارند؛ شاید اگر چابهار با این میزان از اهمیت در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس بود، رسیدن به چنین افقی را کاملاً قابل انتظار می‌کرد.

بی‌پولی شدید و انتظار 7 ساله ماحصل طولانی‌ترین پروژه خط آهن کشور

نمونه این اراده ناکافی و شاید بی‌تدبیری را می‌توان در پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان- مشهد دید که 7 سال است روی ریل بی‌پولی پیش می‌رود و انتظار را برای به اتمام رسیدن آن غیرقابل تحمل کرده است.

راه‌آهن چابهار- زاهدان- مشهد به طول 1457 کیلومتر، طولانی‌ترین خط ریلی کشور است که عملیات احداث آن از سال 1389 آغاز شده و قرار است چابهار را ابتدا به زاهدان و سپس به مرز "میلک"، مرز مشترک ایران و افغانستان و دست آخر با امتداد به سمت بیرجند و تربت حیدریه تنها بندر اقیانوسی ایران را به شبکه ریلی کشور متصل کند.

این پروژه به دلیل کمبود اعتبارات با وفقه‌ای 5 ساله، دوباره در سال 94 از سر گرفته شد اما همچنان به دلیل بی‌پولی پیشرفت فیزیکی قابل توجهی ندارد. استاندار سیستان و بلوچستان فرودین‌ماه امسال در بازدید از این پروژه گفت: خط آهن چابهار- زاهدان تنها 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان بهار 95: پروژه راه‌آهن سال 97 به بهره برداری می‌رسد/معاون استاندار: نمی‌توان زمان دقیقی برای بهره‌برداری پیش‌بینی کرد!!!

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: عملیات اجرایی خط آهن چابهار- زاهدان به طول 700 کیلومتر توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) با 2000 دستگاه انواع ماشین آلات به صورت شبانه‌روزی در حال انجام است.

باقر کرد در تشریح پیشرفت فیزیکی قطعات این پروژه می‌گوید: 4 قطعه از این خط در مسیر چابهار- ایرانشهر به طول 310 کیلومتر با پیشرفت 50 درصدی در حال تکمیل است و قطعات 5 و 6 در مسیر ایرانشهر به خاش هنوز پیشرفتی نداشته و بقیه قطعات آن در مسیر خاش به زاهدان تاکنون پیشرفتی در حدود 15 تا 20 درصدی داشته، بنابراین پیشرفت فیزیکی کل قطعات آن 20 درصد است.

به گفته کرد پروژه‌های عمرانی زمان‌بر است و نمی‌توان زمان دقیقی برای بهره‌برداری از خط آهن چابهار- زاهدان پیش‌بینی کرد، چرا که ممکن است سال‌ها به طول بینجامد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در حالی این مطالب را بیان می‌کند که علی‌اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان در بهار سال گذشته و عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در مهرماه 95 اتمام پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان را به سال 97 موکول کرده‌اند.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) برای این پروژه سنگ تمام گذاشت اما دیگر نمی‌تواند

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی اخیراً با انتقاد از طولانی شدن روند احداث پروژه راه‌آهن چابهار گفته: با ردیف بودجه 30 میلیارد تومانی که سالانه به این پروژه عظیم ملی تزریق می‌شود، ساخت آن طولانی‌تر شده و مردم باید برای بهره‌برداری از آن چند دهه دیگر منتظر بمانند.

عبدالغفور ایران‌نژاد در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به تخصیص بیش از 600 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه در طول 7 سال، می‌افزاید: قرارگاه سازندگی حضرت خاتم الانبیا(ص) با وجود آنکه بیش از 270 میلیارد تومان از دولت طلب دارد اما روند پروژه را متوقف نکرده و توان مالی خود را برای پیشبرد آن صرف کرده اما اکنون نیاز به کمک دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان بهار 96 زمانی که از پروژه راه‌آهن چابهار بازدید می‌کرد، گفت: اعتبار تکمیلی برای به اتمام رسیدن پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان بیش از 9 هزار میلیارد تومان است.

ایران‌نژاد نیز همان موقع از اختصاص 200 هزار میلیارد تومان اعتبار به این پروژه در بودجه کشوری خبر داد و گفت: با این اختصاص بودجه امیدواریم این پروژه در سال 96 پیشرفت قابل توجهی پیدا کند.

این تخصیص صورت نگرفت و بعدها در اوایل سال جاری زمانی که از مقامات محلی موضوع را پیگیر شدیم، گفتند: در سفر اخیر رئیس جمهور به چابهار برای افتتاح فاز اول بندر شهید بهشتی یعنی اردیبشت‌ماه سال جاری این تخصیص صورت می‌گیرد؛ البته سفر رئیس جمهور به خاطر انتخابات ریاست جمهوری به تاخیر افتاد و این سفر تاکنون نیز انجام نشده است.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در سفری که تیرماه سال جاری به زاهدان داشت در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به کمبود جدی اعتبار در خط‌آهن چابهار- زاهدان گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده قرار است سالانه بین 400 تا 600 میلیارد تومان اوراق مشارکت به ساخت این پروژه تزریق شود تا سرعت اجرای آن افزایش یابد.

اگر فرض کنیم این تخصیص صورت بگیرد و سرنوشت قول‌های قبلی را پیدا نکند، باز هم این اعتبار اندک برای به اتمام رسیدن چنین پروژه‌ای کافی نیست و باید مثل همه جای دنیا از ظرفیت و اعتبارات بخش خصوصی استفاده کرد، چیزی که با این حرکت لاک‌پشتی مسئولان وزارت راه و شهرسازی به این زودی‌ها جواب نمی‌دهد.

بی‌تدبیری وزارت راه وشهرسازی در جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی

علیم یارمحمدی، نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اخیراً گفته: با توجه به حساسیت و اهمیت طرح ریلی چابهار- زاهدان، به نظر می‌رسد قرارگاه خاتم و دولت برای تامین اعتبار این طرح و سرمایه‌گذاری روی آن باید با بخش خصوصی داخلی و خارجی رایزنی کرده و از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه استفاده کنند.

مدیرکل راه آهن جنوب شرق کشور نیز تنها راه به اتمام رسیدن پروژه راه آهن چابهار- زاهدان را جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی می‌داند و می‌گوید: تجار تاکنون برای سرمایه‌گذاری در این پروژه از بازگشت سرمایه خود اطمینان پیدا نکرده‌اند.

مجید ارجونی از تهیه پکیج سرمایه‌گذاری در راه آهن جنوب شرق برای ارائه به سرمایه‌گذاران خبرمی‌دهد و می‌افزاید: برای برطرف کردن تردید سرمایه‌گذاران، یک گروه مشاور تمام ظرفیت‌های اقتصادی راه‌آهن چابهار- زاهدان- مشهد را بررسی می‌کند و در قالب یک پکیج کامل به آن‌ها ارائه می‌دهد.

اگر نگاهی به صحبت‌های اخیر رئیس اتاق بازگانی ایران و هند با رسانه‌ها داشته باشیم، متوجه می‌شویم جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی آنقدر هم مورد توجه وزارت و راه وشهرسازی نیست. به گفته ابراهیم جمیلی هند همزمان با انجام سرمایه‌گذاری در بندر چابهار در حال بررسی امکانات و زیرساخت‌های ریلی کشور برای سرمایه‌گذاری در پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان است.

وی از لزوم رفع موانع سرمایه‌گذاری در کشور خبر می‌دهد و می افزاید: هند در بندر چابهار به دنبال حمل و نقل کالای فله است اما متاسفانه فرآیند جذب سرمایه‌گذاری‌ها در کشور ما بسیار کند است به همین دلیل کار به موقع انجام نمی‌شود.

در آخرین اظهار نظر درباره راه‌آهن چابهار- زاهدان، استاندار سیستان و بلوچستان دست به دامان توافق اخیر بانک مرکزی ایران با اگزیم بانک کره جنوبی برای خارج شدن از بحران بی‌پولی شده و گفته: انتظار داریم از محل 8 میلیارد یوروی تسهیلات توافق شده از کره، بخشی به توسعه خط‌آهن چابهار- زاهدان اختصاص یابد.

طولانی‌ترین خط آهن کشور 7 سال با کمبود شدید اعتبارات و صد البته بی‌تدبیری مسئولان وزارت راه و شهرسازی برای جذب اعتبار از راه‌های مختلف و کاملاً در دسترس مواجه است و معلوم نیست مردم تنها بندر اقیانوسی ایران بالاخره چه زمانی صدای سوت قطارهای ترانزیتی طلایی‌ترین کریدور تجاری منطقه را می‌شنوند.

گزارش از سیدامیرحسین عظیمی

خواندن 153 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در slideshow
خواندن کد خبر: 5421
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز449
mod_vvisit_counterدیروز874
mod_vvisit_counterاین هفته6619
mod_vvisit_counterهفته قبل7686
mod_vvisit_counterاین ماه24004
mod_vvisit_counterماه گذشته21642
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1310088

بازدیدکننده جاری : 15
آدرس آی پی : 54.224.85.115
,
امروز : 23, جون, 2018

حالت های رنگی