امروز: یکشنبه 28 مرداد 1397 برابر با 19 آگوست 2018

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

مسافرانی که به مقصد نمی رسند/ نبود استاندارد‌های فنی مناسب در جاده‌های سیستان وبلوچستان


نبود استاندارد‌های فنی مناسب در جاده‌های سیستان وبلوچستان همواره جان بسیاری از هموطنان مان را می گیرد.

 باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، جاده های غیراستاندارد استان سیستان و بلوچستان متاسفانه به علت عرض کم، حجم ترافیک بسیار بالا و وجود آسفالت های غیراستاندارد و فرسوده، همواره جان بسیاری از هموطنان را در سایه بی تدبیری مسئولان می گیرد .

 

سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور و سرزمین دریا، کویر و بهشت باستان شناسان به دلیل جغرافیای طبیعی و آب و هوای خاص و همچنین وجود مرزهای رسمی با دوکشور پاکستان و افغانستان یکی از پرترددترین جاده های مواصلاتی کشور را به خود اختصاص داده است اما با وجود همه این موارد بازهم در پیچ و خم جاده های مواصلاتی این استان، مردم ساکن سیستان و بلوچستان شاهد مرگ بسیاری از افراد و وابستگان خود بوده اند به گونه ای که این استان حجم وسیعی از راه های مواصلاتی غیراستاندارد کشور را به خود اختصاص داده است تاجایی که بسیاری از رانندگان و مسافران در زمان تردد در این جاده ها با خطرات زیادی روبه رو هستند، که این مهم نه تنها به علت خواب آلودگی و غفلت در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط خود افراد بوده بلکه به دلایلی چون نبود راه های استاندارد و یک طرفه نیز موجب می شود تا برخورد با حیوانات اهلی همچون گاو و شتر نیز دلیل تصادفات ناگوار در این منطقه باشد.

 

 این استان از لحاظ داشتن راه های مناسب بعنوان فقیرترین استان کشور محسوب می شود و از مجموع 20 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی، تنها 220 کیلومتر از راه های این استان چهارخطه و الباقی راه ها دوطرفه با عرض هفت تا هغت و نیم متر است و این استان را به کانون حوادث رانندگی در کشور با تلفات جانی و مالی بسیار بالا تبدیل کرده است.

 

توسعه راه‌های سیستان و بلوچستان همواره در صدر مطالبات و درخواست‌های مردم این منطقه است، چرا که آمار کشته‌ها و زخمی‌ها در محور‌های مواصلاتی روز به روز افزایش پیدا می‌کند و این در حالی است که وعده‌ها در خصوص استانداردسازی محور‌های مواصلاتی این استان همچنان ادامه دارد و روزانه بسیاری از هموطنان به دلیل نبود استاندارد‌های فنی مناسب و انحراف خودرو‌ها در جاده‌های مرگ این استان قربانی به تدبیری مسئولان می‌شوند.

 


۱۸۰ کشته حاصل ۶۷۷ فقره تصادف  در جنوب سیستان و بلوچستان

سرهنگ یداله ستوده فرمانده پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت: در این مدت در حوزه راه‌های جنوب سیستان و بلوچستان به طورمتوسط روزانه یک نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده و ۶ نفر نیز مصدوم و مجروح شده اند.

 

ستوده  ادامه داد: تجزیه و تحلیل تصادفات نشان می‌دهد که ۶۰ درصد تصادفات در طول روز و ۴۰ درصد در شب رخ داده است.

وی افزود: وقوع ۶۱ درصد تصادفات در کیلومتر‌های ۳۰ به بالا بیانگر ویژگی‌های خاص معابر برون شهری جنوب استان از جمله قوس‌ها و پیچ‌های فراوان است که در این زمینه ضروری است ایمن سازی، آرام سازی و آشکارسازی این قوس ها، پیچ‌ها و حواشی پل‌ها و پرتگاه‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

 

فرمانده پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه در این مدت ۳۳ درصد تصادفات از نوع واژگونی بوده که بیانگر توجه نداشتن به جلو و سرعت زیاد است.

سرهنگ ستوده  ۲ درصد تصادفات این مدت را مربوط به برخورد وسایل نقلیه با احشام ذکر کرد و گفت: در کنار کم توجهی به جلو رها کردن احشام به ویژه شتر توسط ساربانان و مالکان آن‌ها در شب در معابر یکی از علل برخورد رانندگان با احشام است.

 

وی افزود: ۴۱ درصد تصادفات نیز ناشی از برخورد ۲ وسیله و بیشتر از ۲ وسیله نقلیه با هم گزارش شده است که علت اغلب این سوانح نیز سبقت‌های غیرمجاز و تجاوز و انحراف به چپ بوده است.

فرمانده پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بیشترین وسایل نقلیه مقصر در تصادف‌های این مدت در جنوب استان پژو با ۵۷ درصد، وانت بار ۱۷ درصد، انواع موتور ۱۶ درصد، انواع کامیون ۶ درصد و ناوگان حمل مسافر کمتر از یک درصد بوده است.
وقوع بیش از ۶ هزار تصادف در جاده های سیستان وبلوچستان

دکتر فریبرز راشدی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زاهدان در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۶ هزار و ۸۴۸ تصادف به مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اطلاع رسانی شده است که از کل این تعداد تصادف، چهار هزارو ۸۹۲ مورد شهری و هزار و ۹۵۶ تصادف جاده‌ای بوده است.

 

راشدی  افزود: در این تعداد تصادف نیرو‌های مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سریعترین زمان ممکن در محل حادثه حاضر شده اند که بر این اساس، ۸ هزار و ۹۱ مجروح شامل پنج هزار و ۱۱۴ مورد شهری و دو هزار و ۹۷۷ مجروح تصادفات جاده‌ای توسط آمبولانس‌های این مرکز به مراکز درمانی انتقال داده شده اند.

 

 وی ادامه داد :در این تصادفات ۶۳۱ نفر نیز به طور سرپایی درمان شده اند که ۴۶۰ مورد شهری و ۱۷۱ مجروح مربوط به تصادفات جاده‌ای بوده اند.

راشدی متاسفانه  ازاین تعداد تصادف   ۱۱۵ نفر فوت کرده اند که ۳ نفر در حین انتقال و ۱۱۲ نفر نیز قبل از رسیدن آمبولانس جان خود را از دست داده اند.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زاهدان تصریح کرد: به ترتیب سراوان با ۲۶، زاهدان ۲۵ و کنارک با ۱۸ فوتی رکوردار فوتی‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای و شهری در ۱۰ ماه اول امسال در حوزه استحفاظی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بوده اند.

 

راشدی گفت:  در این مدت زاهدان بیشترین و مهرستان کمترین مجروحین تصادفات جاده‌ای را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: نبوداستاندارد و فقدان جدا کننده های فیزیکی در جاده های 2 طرفه که بیشترین درصد تلفات  جاده های استان است  چنین حوادث دلخراشی رقم می خورد.
 افزایش ۱۰ درصدی متوفیات ناشی از حوادث رانندگی در نه ماهه اول سال جاری

عبدی مدیرکل پزشکی قانونی سیستان وبلوچستان در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت:در نه ماهه اول سال جاری، ۶۲۴ نفر در حوادث ترافیکی استان سیستان و بلوچستان جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته (۵۶۷ نفر)، ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عبدی افزود: از مجموع تلفات حوادث ترافیکی در نه ماهه نخست امسال در این استان ۱۰۷ نفر زن و ۵۱۷ نفر مرد بودند.

 

وی ادامه داد: بیشترین تلفات حوادث ترافیکی با ۵۰۰ مورد در جاده‌های برون شهری و پس از آن با ۷۱ مورد در جاده‌های روستایی، ۵۳ مورد در مسیر‌های درون شهری گزارش شده است.

عبدی تصریح کرد: در هفت ماهه نخست امسال، پنج هزار و ۶۰۲ مصدوم حوادث ترافیکی به اداره کل پزشکی قانونی استان سیستان وبلوچستان و مراکز تابعه مراجعه کردند که از این تعداد یکهزارو ۳۳۲ نفر زن و چهار هزار و ۲۷۰ نفر مرد هستند.

گفتنی است ؛ مصدومین حوادث ترافیکی نه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته کارشناسان راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان بیش از ۲۰ هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی در این استان مرزی وجود دارد که این راه‌ها به دلایل مختلفی در برخی نقاط به کانون حوادث رانندگی با تلفات انسانی زیاد تبدیل شده است، از سوی دیگر تاکنون بیش از ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه استاندارد در قطعه‌های مختلف در جاده‌های خاش-ایرانشهر، زاهدان-زابل، زاهدان-بم و در مساحت کمتر در شهرستان‌های سراوان و بلوار خلیج فارس زاهدان ایجاد شده که باز هم عواملی، چون نبود محل‌های مناسب برای استراحت رانندگان و مسافران با توجه به فاصله زیاد شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه سیستان و بلوچستان و طولانی بودن فاصله شهر‌ها از یکدیگر، سبب بی میلی و نگرانی رانندگان از توقف و استراحت در کنار جاده‌ها می‌شود که این خود موجب ادامه حرکت در مسیر با وجود خستگی و خواب آلودگی شده و زمینه ساز حوادث ناگوار رانندگی در پهناورترین استان کشور می‌شود.


 شناسایی   ۵۲ نقطه حادثه خیز درسیستان وبلوچستان

‌مسعود مالکی مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان  در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش تصادفات جاده‌ای در استان، گفت: در سال جاری جهت رفع نقاط حادثه خیز در حوزه شمال استان ۳۸ نقطه و در حوزه جنوب ۱۴ نقطه حادثه خیز شناسایی شد که تا پایان امسال ۵۰ درصد از این نقاط تغییر هندسی پیدا خواهند کرد تا شاهد کاهش تصادفات رانندگی در استان باشیم.

مالکی با با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین روشنایی نقاط مه خیز استان، تصریح کرد: وجود علائم راهنمای و رانندگی و علائم هشدار دهنده در این مناطق به علت کاهش دید لازم و ضروری است که با هماهنگی با مدیر کل توزیع برق استان مقرر شد هر زمانی که در این مسیر‌ها مه‌گرفتگی اتفاق افتاد، چراغ‌ها در طول جاده روشن باشند تا در رانندگی به رانندگان کمک شود.

وی در ادامه از ایجاد پایگاه‌های آتش‌نشانی در محور‌های خاش ایرانشهر و خاش زاهدان خبر داد و خاطرنشان کرد: بیشترین تصادفات استان در محور‌های خاش به زاهدان و خاس به سراوان اتفاق می‌افتد که وجود این پایگاه‌ها برای این مناطق از استان لازم و ضروری است.

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود:در ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته تعداد کشته‌های ناشی از تصادفات در جاده‌های استان ۲۸۹ نفر بوده که این آمار در مقایسه با ۲۹۵ کشته سال جاری نشان دهنده افزایش ۶ درصدی تصادفات منجر به فوت در سیستان و بلوچستان است.

  یک سوم تصادفات  به واژگونی منجر شده‌اند

به گفته سروان محمدی کارشناس پلیس راه شهرستان خاش  از میان تصادفات رخ داده در جاده‌ها بیش از یک سوم این تصادفات به واژگونی منجر شده‌اند.

سروان محمدی دو طرفه و کم عرض بودن جاده‌های ارتباطی از جمله علل بروز سوانح رانندگی در این استان و شهرستان خاش دانست.

روزی نیست که خبر ناگواری در خصوص وقوع حادثه‌ای در این جاده نشنویم و می‌طلبد مسئولان با قرار دادن پازل اتفاقات، ضرورت‌ها و چشم انداز این جاده در آینده در روند ساخت آن سرعت بیشتری ببخشند.

خواندن 141 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در slideshow
خواندن کد خبر: 6106
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز715
mod_vvisit_counterدیروز2343
mod_vvisit_counterاین هفته715
mod_vvisit_counterهفته قبل15729
mod_vvisit_counterاین ماه41839
mod_vvisit_counterماه گذشته68040
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1433616

بازدیدکننده جاری : 34
آدرس آی پی : 54.225.55.174
,
امروز : 19, آگوست, 2018

حالت های رنگی