امروز: جمعه 20 تیر 1399 برابر با 11 جولای 2020

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

نمایندگان مجلس و مسئولین استانی برای رفع دغدغه‌های «سوخت‌بران» تدبیری بیندیشند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه (10 خرداد 1398) اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به مشکلات و دغدغه‌های سوخت‌بران در استان سیستان‌وبلوچستان، از نمایندگان مجلس و مسئولین استانی خواستند که برای حل این مشکل چاره‌ای بیندیشند.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: سوخت‌بران عزیز در استان مقداری دغدغه دارند که هنوز مشکل‌شان حل نشده است. بنده از نمایندگان مجلس می‌خواهم که با مسئولین استانی بنشینند و موضوع «سوخت‌بری» را از راه معقول حل‌وفصل کنند، زیرا این یکی از مشکلات استان است.
ایشان در ادامه افزودند: سوخت‌کشی شغل نیست، اما با توجه به معضل بیکاری و اینکه در استان کارخانه و کشاورزی و دامداری برای اشتغال مردم وجود ندارد، ممانعت مردم از بقیۀ شغل‌ها بر خلاف مصلحت و امنیت کشور و استان است. لذا در شرایط اقتصادی کمرشکن حاضر باید با مردم درخصوص شغل‌هایی که زیاد مضر نیستند همکاری و مدارا بشود تا مردم بتوانند نانی بر سر سفرۀ خودشان بیاورند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خاطرنشان کردند: باید با کسانی که اقدام به معامله‌های هنگفت سوختی می‌کنند و میلیون‌ها لیتر سوخت را از مرزها خارج می‌کنند برخورد شود، زیرا این حق متعلق به مردم مرزنشین و بیکاری است که از راه فروش سوخت به وسیله گالن امرار معاش می‌کنند. لذا اگر قرار است از این کار جلوگیری شود باید جلوی معامله‌های سوختی کلان گرفته شود، نه کسانی که از روی ناچاری و برای امرار معاش به این شغل روی آورده‌اند.
مولانا عبدالحمید خواستار رسیدگی به این موضوع از سوی مسئولین استانی شدند و گفتند: ما امیدواریم با دلسوزی و درایتی که از مسئولین استانی سراغ داریم به این موضوع رسیدگی شود. از فرماندهی محترم نیروی انتظامی که فرد دلسوزی است و همچنین از استاندار محترم و نمایندۀ ولی فقیه و سایر مسئولین ذیربط در استان درخواست داریم که با هم بنشینند و این مشکل را حل کنند.
ایشان ادامه دادند: امیدواریم در این خصوص تدبیری اندیشیده شود که سوخت‌بران ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، در جاده‌ها دغدغه‌ای نداشته باشند. از مسئولین امر می‌خواهیم که مأمورین اجازۀ تیراندازی به‌سوی سوخت‌بران را نداشته باشند، زیرا همین مردم هستند که در روزهای سخت و صحنه‌های انقلاب در کنار ما هستند.
مولانا عبدالحمید در پایان خطاب به سوخت‌بران نیز گفتند: إن‌شاءالله مسألۀ شما در حال حل‌شدن است. درخواست بنده از تمام سوخت‌بران آن است که صبر کنند و نگران نباشند.

 

کسی که به صحابه و بزرگان دینی اهانت می‌کند هرگز در مسیر اهل‌بیت قرار ندارد
از جانب اهل‌سنت از صداوسیما و قوه قضائیه به‌خاطر برخورد با موضوع هتاکی اخیر تشکر می‌کنم

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان به اهانت اخیر یک «مداح» به مقدسات اهل‌سنت اشاره کردند و گفتند: متاسفانه اخیرا فردی که خودش را «مداح اهل‌بیت» می‌داند به ام‌المؤمنین عایشه صدیقه رضی‌الله‌عنها و مقدسات اهل‌سنت اهانت کرده بود، درحالی‌که اهانت در هیچ دین و مذهبی جایز نیست.
ایشان خاطرنشان کردند: چنین فردی را نباید «مداح اهل‌بیت» نامید، زیرا اهل‌بیت به تمام صحابه و ازواج مطهرات احترام قایل بودند. اهل‌بیت پیامبر به‌گونه‌ای رفتار کرده‌اند که پیروان هر کدام از مذاهب اسلامی آنان را متعلق به خودشان می‌دانند. وجود اهل‌بیت برای تمام انسان‌ها مایۀ خیر و رحمت بود. لذا کسی که به نام دفاع از اهل‌بیت به صحابه و بزرگان دینی اهانت می‌کند یقیناً در مسیر اهل‌بیت قرار ندارد و روح اهل‌بیت از چنین افرادی راضی نخواهد بود.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه به واکنش‌های گسترده‌ای که این اهانت در پی داشت اشاره کردند و افزودند: این اهانت سبب جریحه‌دار شدن احساسات دینی و مذهبی اهل‌سنت در داخل و خارج کشور شد، اما پدیدۀ خوبی که این جریان به دنبال داشت برخوردهای بسیار خوب و کم‌سابقه از سوی مسئولین ذیربط در این خصوص بود.
ایشان از اقدام قوۀ قضائیه و رئیس صداوسیما در واکنش به این اهانت تشکر کردند و گفتند: رئیس صدا و سیما مدیر شبکه‌ای را که این توهین در آن صورت گرفته بود از کار برکنار کرد و قوۀ قضائیه نیز با احضار و بازداشت آن هتاک مجرم، سبب تسلی‌خاطر اهل‌سنت شدند که این کار در راستای وحدت بود؛ جا دارد بنده ازجانب اهل‌سنت از صداوسیما و قوۀ قضائیه و تمام کسانی که این موضوع را پیگیری کردند تشکر کنم. انتظار جامعۀ اهل‌سنت در چنین مواردی همین است که با اهانت‌کنندگان به مقدسات مذاهب برخورد شود، زیرا مرتکب جرم و جنایت شده‌اند.
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان کردند: در دین اسلام به‌هیچ‌کسی اجازه داده نشده است که به مقدسات ادیان و مذاهب اهانت کند. در قرآن مجید از تمام پیامبران الهی به نیکی یاد شده و مورد تعریف و تمجید قرار گرفته‌اند.
 مولانا عبدالحمید تصریح کردند: بنده اعلام می‌کنم که هر نوع اهانت به مقدسات مذهب شیعه ناجایز و حرام است. رهبر معظم انقلاب نیز اهانت به ازواج مطهرات به‌ویژه ام‌المؤمنین عایشه صدیقه رضی‌الله‌عنها، خلفای راشدین و بزرگان اهل‌سنت را حرام اعلام کرده‌اند.
مولانا عبدالحمید در پایان خواستار «مجازات» فرد هتاک شدند و گفتند: درخواست بنده از قوۀ قضائیه آن است که فرد هتاک را آزاد نکنند، بلکه باید به‌عنوان یک «مجرم» برایش کیفرخواست صادر شده و مجازات شود تا درس عبرتی برای دیگر اهانت‌کنندگان قرار بگیرد.

اتحادیه اروپا و قدرت‌های جهانی اسرائیل را وادار به مذاکره با فلسطینیان کنند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخشی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به مناسبت «روز قدس»، اظهار داشتند: روز قدس یکی از روزهای تاریخی است که در جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از ملت فلسطین اختصاص داده شده است. حمایت و دفاع از مظلوم، اعم از مسلمان و غیرمسلمان، در هر جای دنیا که باشد کار خوب و پسندیده‌ای است.
ایشان در ادامه افزودند: سرزمین فلسطین توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده و فلسطینیان ده‌ها سال است که برای آزادی و استقلال و رسیدن به حقوق قانونی‌شان تلاش و مبارزه می‌کنند. متاسفانه رژیم اشغالگر صهیونیستی حاضر نیست به حق و عدالت و مذاکره و گفتمان تن بدهد.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان «حل مسأله فلسطین» را تنها راه‌ پایان‌دادن به بحران‌های موجود در جهان دانستند و گفتند: اتحادیۀ اروپا و قدرت‌های جهانی ازجمله آمریکا و روسیه باید اسرائیل را وادار کنند تا با ملت فلسطین بر سر میز مذاکره بنشیند، زیرا حل مسألۀ فلسطین و بیت‌المقدس بیشترین تأثیر را در حل بحران‌های موجود و برقراری امنیت در جهان دارد.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: «تروریسم» پدیده‌ای زشت است؛ کسانی که می‌خواهند با این پدیده مبارزه کنند باید به‌جای احساسات، از تدبیر کار بگیرند. در وهلۀ اول حل مسأله فلسطین و سپس بحران‌های موجود در کشورهایی همچون یمن و سوریه و تن دادن به «گفتمان» بهترین تدبیری است که باید اتخاذ شود.
ایشان بر «رعایت حقوق اقلیتها» در کشورهای اسلامی تاکید کردند و گفتند: تشکیل حکومت‌های فراگیری که منافع تمام ادیان، مذاهب اسلامی و اقوام را تأمین کند و حقوق تمام اقلیت‌ها در آن رعایت شود بهترین راه برقراری امنیت در کشورهای اسلامی است. امیدواریم قدرت‌های جهانی روی این مسائل فکر کنند.

خواندن 195 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در slideshow
خواندن کد خبر: 8249
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز3474
mod_vvisit_counterدیروز3538
mod_vvisit_counterاین هفته24798
mod_vvisit_counterهفته قبل23877
mod_vvisit_counterاین ماه35553
mod_vvisit_counterماه گذشته91539
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2583601

بازدیدکننده جاری : 59
آدرس آی پی : 3.236.59.63
,
امروز : 10, جولای, 2020

حالت های رنگی