چاپ کردن این صفحه

رعایت نکات ایمنی برای مقابله با بیماری تب کنگو ضروریست

فرماندار خاش سیستان و بلوچستان بر اهمیت و ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی برای مقابله و کنترل بیماری تب کریمه کنگو در این شهرستان تاکید کرد.

صاحب گل صالحی روز شنبه در نشست اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی خاش اظهار داشت: با توجه به اینکه عید سعید قربان در پیش است، ضرورت دارد شهروندان در موارد ذبح دام، نگهداری و مصرف گوشت های قربانی به توصیه های بهداشتی عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه افراد شاغل در کشتارگاه ها، ضمن رعایت بهداشت فردی باید موقع ذبح دام‌ها از دستکش،چکمه و روپوش استفاده کنند بر اهمیت اطلاع رسانی در نمازهای جمعه و از طریق شوراها،دهیاران و بهداشت یاران در خصوص تب کریمه کنگو تاکید کرد.

 تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که به وسیله کنه به انسان منتقل و مرگ و میر بالایی دارد و همه گیری‌های داخل بیمارستان آن نیز شایع است.

بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت‌های آلوده دام و تنفس در تماس با دام‌های آلوده قابل انتقال است.

مهمترین علائم آن در چهار روز اول ابتلاء شبیه بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا از جمله تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تعرق شدید شبانه، استفراغ، گلو درد، دل درد و غیره، علائم خونریزی دهنده (هموراژیک) است و از روز چهارم ابتلاء خونریزی از اعضای مختلف بدن مثل بینی، لثه، ادرار، استفراغ خونی، رحم و خونریزی زیر پوست نیز به این علائم اضافه می‌شود.

خواندن 49 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در slideshow
خواندن کد خبر: 8584
برچسب‌ها