امروز: جمعه 20 تیر 1399 برابر با 11 جولای 2020

 

دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

یادداشت

چهارشنبه, 18 تیر 1399

دکتر الهی قمشه ای

وقتی از آستانه پنجاه سالگیم گذشت فهمیدم هر چه زیستم اشتباه بود !

هر چه برایم ارزش بود کم ارزش شد .
حالا می فهمم چیزی بالاتر از سلامتی، چیزی بهتر از لحظه حال ، با اهمیت‌تر از شادی نیست .
حالا می فهمم دستاوردهایم معادل چیزهایی که در مسیر به دست آوردن همان دست آوردها از دست دادم ، نیستند .

حالا می فهمم استرس، تشویش ، دلهره، ترس از آزمون کنکور و استخدام، اضطراب سربازی، ترس از آینده ، وحشت از عقب ماندن ، دلهره تنهایی ، نگرانی از غربت، غصه های عصر جمعه ، اول مهر ، ۱۴ فروردین ، بیکاری و . . . .
هرگز نه ماندگار بودند و نه ارزش لحظه های هدر رفته ام را داشتند .

حالا می فهمم یک کبد سالم چند برابر لیسانسم ارزشمند است .
کلیه هایم از تمامی کارهایم ، دیسک کمرم از متراژ خانه ، تراکم استخوانم از غروب های جمعه ، روحم از تمام نگرانیهایم ، زمانم از همه ناشناخته‌های آینده های نیامده ام ،
شادیم از تمام لحظه های عبوسم ،
امیدم از همه یاس هایم ، با ارزش تر بودند.

حالا می فهمم چقدر موهایم قیمتی بودند
و چقدر یک ثانیه بیشتر کنار فرزندم زنده بمانم ارزش تمام شغل های دنیا را دارد .

هیچگاه به دنبال خبرهای بد و حرفهای اعصاب خُردی نباشید . چون تمامی ندارد .
دنبال شادی باشید .
بگذارید ذهنتان نفس بکشد .

چهارشنبه, 11 تیر 1399

هشدار دلسوزانه یک پرستار در بخش درمان کروناویروس

این ها را برای آدم هایی می‌گویم که نمی‌دانند افتادن در زیر دستگاه ونتیلاتور به چه معنی است و اصرار هم دارند که باید به کارهایشان برسند.

اول از همه بگویم که ونتیلاتور یک ماسک اکسیژن نیست که بر روی صورتتان نصب کنند و شما هم در حالی که راحت لم داده اید مشغول مطالعه روزنامه و مجلات روز شوید.

ونتیلاسیون برای بیماران کووید-۱۹ به معنی فرو کردن دردناک یک شلنگ به داخل حلق است که تا زمانی که زنده بمانید یا بمیرید در جای خودش باقی خواهد ماند.

این کار در حالت بیهوشی و به مدت۲ تا ۳ هفته و بدون این که قادر به تکان خوردن باشید صورت می گیرد. بیمار اغلب بر روی شکم خوابانده می شود و شلنگی که از دهان به لوله هوا متصل است امکان می دهد که با ریتم دستگاه ریه اکسیژن بدنتان را تامین کنید.

بیمار نمی تواند صحبت کند، نمی تواند غذا بخورد و یا هر کار طبیعی دیگری را انجام دهد – این دستگاه است که بیمار را زنده نگه می دارد. احساس ناراحتی و درد بیمار باعث می شود که پزشکان برای اطمینان از تحمل شلنگ توسط وی و تا زمانی که دستگاه مورد نیاز باشد داروهای مسکن تجویز کنند.

این به معنی قرار گرفتن در یک حالت کما مصنوعی است. ۲۰ روز پس از قرار گرفتن تحت چنین درمانی، یک بیمار جوان ۴۰ درصد از ماهیچه های خود را از دست می دهد، دهان و تارهای صوتی اش صدمه می بیند و دچار عوارض ریوی و قلبی ممکن می شود.

به همین خاطر هم هست که افراد مسن و افراد ضعیف تاب چنین درمانی را نمی آورند و می میرند.

خیلی از ما در چنین وضعیتی قرار داریم..... اگر نمی خواهید به اینجا بیایید از خودتان محافظت کنید. باز هم می گویم، این آنفلوآنزا نیست!

یک شلنگ را برای رساندن غذای مایع از طریق بینی یا پوست وارد معده شما می کنند، یک کیسه چسبناک را به باسن شما می چسپانند تا اسهال تان را جمع کند، لوله دیگری برای جمع آوری ادرار به شما وصل می شود، یک آی-وی برای ورود مایعات و دارو وصل می شود، یک آ-لاین برای نظارت بر وضعیت فشار خون متصل می شود که کاملاً وابسته به دوزهای دقیق محاسبه شده است.

تیمی از پرستاران، سی 4آر ان آ، و ام آ می بایست هر یک ساعت یک بار اندام شما را مرتبا جابجا کنند و پتوی مخصوصی در زیرتان بگذارند که مایعی یخی در آن در جریان است تا به پایین آوردن دمای ۴۰ درجه ای بدنتان کمک کند.

از خودتان محافظت کنید و فاصله را حفظ کنید. لطفا این متن را در گروه های عضو منتشر نمایید.

محمد سعید اربابی، نماینده ادوار؛

با توجه به تحریم های نفتی،شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تصمیم به صادرات مشتقات نفتی از مناطق مرزی به کشورهای همسایه دارد.
برای اینکار نیاز به احداث مخازن نفتی در نقاط مرزی است.

وزیر نفت طی این نامه تاکید بر مازاد بودن بسیاری از نیروهای زیر مجموعه خود و اعزام آنان به محل احداث مخازن مد نظر داشته است تا با این توجیه از بکارگیری نیروهای مناطق مورد احداث مخازن ممانعت بعمل آورد.

اما باید تاسف خورد که وزیر نفت نمیداند توسعه در هر منطقه ای زمانی پایدار هست که متکی به نیروهای همان منطقه باشد و گرنه چالش های اجتماعی ناشی از عدم بکارگیری نیروهایی بومی در میان مدت و بلند مدت تاوان بیشتری در مقایسه با منافع مادی طرح های توسعه ای به دولت ها تحمیل میکند.

این نامه با زبان بی زبانی میگوید مرزنشینان همان کار قبلی قاچاق سوخت با وانت و یا کولبری سهم شان هست این اشتغال استاندارد و اصولی اولویتش با مرکز نشینان و نورچشمی ها هست.
و جالب اینجاست وقتی که شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی راسا اقدام به تامین سوخت مورد نیاز کشورهای همسایه مثلا پاکستان می نماید دیگر همان شغل کاذب سوخت بران نیز وجود نخواهد داشت که با پذیرش ریسک در آتش سوختن و صرفا برای تامین نان خانواده این شغل را به جان خریده اند.

آقای وزیر هم میخواهد شغل های کاذب را از مناطق مرزی بگیرد و هم با بی تدبیری کامل تاکید کرده به همه بگویید کسی حق ندارد نسبت به عدم بکارگیری نیروهای بومی اعتراض کند.

✍دکتر حسن سواریان
۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - آبادان

????این ها را برای آدم هایی می نویسم که نمی دانند دستگاه ونتیلاتور به چه معنی است و اصرار هم دارند که باید به کارهایشان برسند.

???? اول از همه بگویم که ونتیلاتور یک ماسک اکسیژن نیست که بر روی صورتتان نصب کنند و شما هم در حالی که راحت لم داده اید مشغول مطالعه شوید.

????ونتیلاسیون برای بیماران کووید-۱۹ به معنی فرو کردن دردناک یک شلنگ به داخل حلق است که تا زمانی که زنده بمانید یا از دنیا بروید در جای خودش باقی خواهد ماند.

????این کار در حالت بیهوشی و به مدت ۲ تا ۳ هفته و بدون این که قادر به تکان خوردن باشید صورت می گیرد.

???? بیمار اغلب بر روی کمر خوابانده می شود و شلنگی که از دهان به لوله هوا متصل است امکان می دهد که با ریتم دستگاه ، ریه اکسیژن بدنتان را تامین کنید.

????بیمار نمی تواند صحبت کند، نمی تواند غذا بخورد و یا هر کار طبیعی دیگری را انجام دهد – این دستگاه است که بیمار را زنده نگه می دارد.

???? احساس ناراحتی و درد بیمار باعث می شود که پزشکان برای اطمینان از تحمل لوله تنفسی توسط وی و تا زمانی که دستگاه مورد نیاز باشد داروهای مسکن تجویز کنند.

????این به معنی قرار گرفتن در یک حالت کما مصنوعی است. ۲۰ روز پس از قرار گرفتن تحت چنین درمانی ، یک بیمار جوان ۴۰ درصد از ماهیچه های خود را از دست می دهد ، دهان و تارهای صوتی اش صدمه می بیند و دچار عوارض ریوی و قلبی ممکن می شود.

????به همین خاطر هم هست که افراد مسن و افراد ضعیف تاب چنین درمانی را نمی آورند و فوت می شوند.

????خیلی از ما در چنین وضعیتی قرار داریم . اگر نمی خواهید به اینجا بیایید از خودتان محافظت کنید.

???? باز هم می گویم ، این آنفلوآنزا نیست

???? یک لوله را برای رساندن غذای مایع از طریق بینی یا پوست وارد معده شما می کنند، یک کیسه چسبناک را به باسن شما می چسپانند تا اسهال تان را جمع کند ، لوله دیگری برای جمع آوری ادرار به شما وصل می شود ، یک راه وریدی برای ورود مایعات و دارو وصل می شود ، یک راه شریانی برای نظارت بر وضعیت فشار خون متصل می شود که کاملاً وابسته به دوزهای دقیق محاسبه شده است.

????تیمی از پزشکان ، پرستاران و کارکنان درمانی می بایست هر یک ساعت یک بار اندام شما را مرتبا جابجا کنند و پتوی مخصوصی در زیرتان بگذارند که مایعی یخی در آن در جریان است تا به پایین آوردن دمای ۴۰ درجه ای بدنتان کمک کند.

⁉️خب کسی هست که بخواهد همه این ها را امتحان کند؟

???? پس در خانه بمانید.

???? از خودتان محافظت کنید

????فاصله دو متری را رعایت کنید

پنج شنبه, 15 خرداد 1399

روزهای دردناکی ک از هر سو خبرمبتلا شدن و مرگ عزیزانی که اگر تنها به چند نکته ساده بهداشتی توجه میکردیم هنوز درکنارمان بودند شاید با گفتن این جمله بسیاری از عزیزان برما خرده گیرند و بگویند مرگ دست خداست تقدیر را مگر می شود تغییر داد نه ولی اگر اینگونه بود حضرت علی (رض) نمی گفت: «من از قضای الهی به قَدَر الهی پناه می‌برم»
یادتان باشد گفتند یک نوروز به مسافرت نروید و رفتیم
عروسی هارا بتاخیر بندازید برگزار کردیم
از تجمعات خانوادگی بپرهیزید .......
ای وای بر ما که امروز کارزار
انتخابهای دیروز ماست
چه حق هایی بگردن ما شد و چه قتل های غیر عمد و زحماتی که برای دیگران ایجاد کردیم که تنها خداوند میتواند آنها را قضاوت کند.
همشهری عزیز هنوز هم می‌توانیم شاهد روزهای زیبایی باشیم به شرایط اینکه از مرکب جهل پیاده شده و دست از خودخواهی ها خود برداریم و با در خانه ماندن حافظ سلامت خودو خانواده و شهر خود باشم .
من به عنوان عضوی حقیری از این جامعه از تمامی مردم شریف ایرانشهر عاجزانه می‌خواهم با در خانه ماندن و رعایت پروتکل های بهداشتی یاریگر پرسنل فداکار بهداشت و درمان و ناجی خود و خانواده خود باشند
یادتان باشد هر عملی برای جلوگیری از شیوع بیشتری این بیماری حسنه و بلعکس یک سیئه است
با آرزوی صحت و سلامتی برای همه..... نوراحمد درخوش شهردار ایرانشهر

صفحه1 از62

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز3223
mod_vvisit_counterدیروز3538
mod_vvisit_counterاین هفته24547
mod_vvisit_counterهفته قبل23877
mod_vvisit_counterاین ماه35302
mod_vvisit_counterماه گذشته91539
mod_vvisit_counterکل بازدیدها2583350

بازدیدکننده جاری : 54
آدرس آی پی : 3.236.59.63
,
امروز : 10, جولای, 2020

حالت های رنگی