دارای مجوز  رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 93/28012

اسيران اعتياد از جنس نوزاد

- نوزاداني هستند که زندگي را با درمان اعتيادشان شروع مي کنند و معلوم نيست چه سرنوشتي در انتظارشان است.

گرفتاري آنان قبل از تولد شروع شده است و بعد از پاي گذاشتن به جهان است که درد اعتياد و نشئگي دامان نوزاد را مي گيرد و اين يعني فاجعه يعني افزايش معتاداني بي دفاع و بي پناه که ناخواسته، پيش از تولد به درد اعتياد دچار شده اند؛ يعني انسان هايي که از بدو تولد، خونشان با خماري همراه است؛ يعني همراه با شير مادر، داروي ترک اعتياد هم بايد مصرف کنند.

اسيران اعتياد از جنس نوزاد

گفته مي شود آمار دقيقي از کودکان و نوزادان معتاد در کشور وجود ندارد اما با توجه به افزايش شمار معتادان زن در کشور، پيش بيني مي شود شمار به دنيا آمدن نوزادان اين زنان هم بيشتر شود.

براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، در سيستان و بلوچستان ۱۴ نوزاد معتاد و در تهران نيز شماري هر چند اندک شناسايي شده اند؛ اما آن ها، شناسايي شدگان هستند و معلوم نيست چه تعداد نوزاد شناسايي نشده داشته باشيم.

امکانات براي درمان نوزادان معتاد چقدر است؟

«مجيد ابهري»، رفتارشناس و کارشناس آسيب هاي اجتماعي به ايرنا مي گويد: در بسياري از موارد به نوزاد معتاد، براي خوابيدن و ساکت شدن ، موادمخدر خورانده مي شود؛ به طور کلي يک گروه از نوزادان از مادر معتاد به دنيا مي آيند و گرفتار در اعتياد؛ اما گروه دوم موقع تولد، سالم اند و به برخي متکديان براي تکدي گري، کرايه داده مي شوند به همين علت به آن ها مواد، خورانده مي شود تا طي روز بيدار نشوند. وي اظهارتاسف مي کند که هيچ مرکزي براي درمان زنان باردار و معتاد در کشور وجود ندارد و حتي براي نوزادان معتاد نيز امکاناتي وجود ندارد تا در جريان ترک اعتياد قرار گيرند.

وي به شرق و جنوب کشور اشاره مي کند و اين که مادر نوزادان معتاد، ترياک يا شيره ترياک مصرف مي کنند و براي پيشگيري از به دنيا نيامدن نوزاد معتاد بايد ضمن ايجاد مراکز ترک اعتياد براي مادران باردار، امکانات درمان نوزادان نيز ايجاد شود.

اين کارشناس آسيب هاي اجتماعي مي گويد: اين مادران با اطلاع از اعتياد خود باردار مي شوند که بايد در اين زمينه نيز براي جلوگيري از بارداري آنان قبل از درمان، غربال گري و اقدامات پيشگيرانه انجام شود. نوزادان معتاد، هنگام رشد و در کودکي و نوجواني هم معتاد هستند و اين گونه کودکان در رديف اطفال غايب از مدرسه و در گروه کودکان کار يا خيابان قرار مي گيرند.

درمان اعتياد نوزادان و کودکان سخت تر است

رئيس کارگروه کاهش تقاضاي اعتياد کميته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخيص مصلحت نظام هم درمان اعتياد نوزادان و کودکان را سخت تر از بزرگسالان  مي داند و مي گويد: شربت پاراگوريک تنها دارويي است که براي درمان نوزادان معتاد کاربرد دارد.

«سعيد صفاتيان» ادامه مي دهد: متاسفانه تعداد نوزادان معتاد در حاشيه شهرها به دليل وجود زنان بي سرپرست، کارتن خواب و زنان تن فروش بيشتر از ديگر مناطق است که بايد به اين مسئله بيشتر رسيدگي شود. وي تاکيد مي کند که بايد براي جلوگيري از تولد نوزادان معتاد در کشور ستاد مبارزه با موادمخدر، دانشگاه هاي علوم پزشکي و بيمارستان هاي کشور بيشتر با هم هماهنگ باشند تا از تولد اين نوزادان جلوگيري يا اين که قبل از تولد براي درمان مادران باردار اقدام شود.

وي تصريح مي کند: از آن جا که درمان نوزادان معتاد بسيار سخت است و حتي با شربت پاراگوريک فقط شرايط نگهداري نوزاد امکان پذير است، بايد اقدامات جدي براي مادران باردار صورت گيرد.

وي ادامه مي دهد: شربت پاراگوريک فقط براي درمان مخدرهاست و بايد چاره اي براي روان گردان ها نيز انديشيده شود چرا که بسياري از مادران معتاد به روان گردان ها اعتياد دارند.

با توجه به اين که رشد اعتياد در بانوان را شاهد هستيم و سن اعتياد روز به روز در حال کاهش است، بايد سريع تر از اين واکنش نشان دهيم تا از بروز مشکلات جدي تر جلوگيري شود.

«علي عباديان»، مدير کل دفتر تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به داروي ديگري بوپرنورفين، مي گويد: استفاده از داروي بوپرنورفين براي مادران وابسته به داروهاي مخدر (اوپيوئيدها) موجب وابستگي کمتر نوزادان آنان به داروي ياد شده مي شود و در صورتي که وابستگي نوزاد به داروي بوپرنورفين کمتر شود به طور قطع، اعتياد نوزاد نيز کمتر مي شود.

وي، متادون و بوپرنورفين را دو داروي مناسب در درمان وابستگي به اوپيوئيدها و مصرف نکردن مجدد آن معرفي مي کند و اين که بوپرنورفين، مانند متادون ولع مصرف مواد مخدر و علايم و عوارض ترک مواد مخدر را کاهش مي دهد.

عباديان درباره متادون توضيح مي دهد که اين دارو به مدت ۴۰ سال است در درمان وابستگي به اوپيوئيدهاي مادران باردار استفاده مي شود؛ اما در مقابل، داروي بوپرنورفين اخيرا به عنوان داروي موثر در درمان اعتياد، طي دوران بارداري مورد توجه قرار گرفته است.

وي اظهار مي دارد: درمان مداوم با متادون MMTشانس مادران باردار وابسته به اوپيوئيدها را براي داشتن دوره بارداري بدون مشکل و نيز نوزادان سالم افزايش مي دهد؛ همچنين اين شيوه درماني احتمال توسعه بيماري هاي عفوني نظير هپاتيت و ايدز را کاهش مي دهد و از عوارض بارداري نظير سقط خود به خودي جنين، داشتن نوزاداني با وزن کم و مشکلات عصبي و رفتاري مي کاهد.

مديرکل دفتر تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه مي دهد: اين روش درماني از عوارض مخربي هم برخوردار است؛ مثلا اين دارو از جفت عبور مي کند و وارد جريان خون جنين مي شود که اين موضوع، موجب وابستگي جنين به دارو، طي دوران بارداري مادر مي شود. زماني که جنين از جفت جدا مي شود علايم ترک که به عنوان NAS (سندروم محروميت جنسي) شناخته مي شود در نوزاد بروز مي يابد.

به گفته وي افزايش حساسيت، استعداد تحريک فوق العاده، لرزش، تهوع، مشکلات تنفسي و خواب از علايم اين سندروم است و نوزاداني که با اين سندروم متولد مي شوند اغلب در بيمارستان بستري مي شوند و در دوره درماني خود داروهايي نظير مورفين با کاهش تدريجي دوز براي تسکين علايم ترک دريافت مي کنند.

راه اندازي مرکز نگهداري نوزادان و کودکان معتاد

مشاور دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در اين باره مي گويد: يافتن اعتياد کودکان و نوزادان خيلي مهم است چرا که حتي اگر شمار کودکان مبتلا به اعتياد در کشور خيلي کم باشد، بايد به اين موضوع توجه کرد.

سيد «نجيب حسيني»، با بيان اين که علت اصلي اعتياد کودکان، مادراني است که به اعتياد گرفتار شده اند، ادامه مي دهد: براي اولين بار مرکز نگهداري کودکان معتاد براي نگهداري کودکان گرفتار اعتياد و کودکان بي سرپناه و بي سرپرست را راه اندازي کرده ايم، به همين منظور در سيستان و بلوچستان با مرکزيت زاهدان اين مرکز راه اندازي شده است که اکنون ۱۴ کودک معتاد در اين مرکز نگهداري مي شوند.

وي اضافه مي کند: هرچند نسبت و تعداد اين کودکان، خيلي کم است ولي همان تعداد کم بسيار زياد و مهم است و به خاطر ضرورت موضوع قرار است در هر استاني که لازم است اين مراکز افتتاح شود.

وي مي گويد: يکي از فعاليت هاي مهم و اساسي در مجموعه ستاد مبارزه با موادمخدر که اتفاقا منابع اعتباري آن هم براي اين ستاد مهم نيست، همين است که مرکز نگهداري بانوان و کودکان معتاد را هر جايي که لازم است به هر شکل ممکن راه‌اندازي کنيم.

وي راه اندازي اين مراکز را جزو خط قرمز ستاد مبارزه با موادمخدر مي داند و مي افزايد: چون درصد آلودگي و خطراتي که در بانوان وجود دارد نسبت به شيوع بيماري هاي مختلف بيشتر از آقايان است و آمار اعتياد آنان از پنج به حدود ۱۰ درصد رسيده اين موضوع، اعلام خطر و چراغ قرمزي براي ما به شمار مي آيد که بايد بيشتر به آن توجه کنيم.

وي ادامه مي دهد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در هر نقطه اي از کشور که اعلام شود به راه اندازي مرکز کمپ بانوان و کودکان معتاد نياز است در اولين فرصت راه اندازي مي کند. حسيني مي افزايد: توجه به زنان معتاد مي تواند بخشي از مشکلات براي جلوگيري از تولد کودکان معتاد را کاهش دهد. در تهران، مرکزي با ظرفيت ۱۰۰ نفر براي زنان کارتن خواب راه اندازي شده است و در اين مرکز به اين زنان آموزش پيشگيري از اعتياد ارائه مي شود.

براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر يک ميليون و ۳۲۵ هزار تن در کشور به اعتياد مبتلا هستند که ۱۰ درصد از آنان، زن هستند. براساس همين آمار، سن اعتياد در جامعه ايراني روز به روز در حال کاهش است به طوري که اکنون سن اعتياد در کشور به ۱۳ تا ۱۵ سال رسيده است.

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=10&year=1394&month=7&day=13&id=7491876

خواندن 6096 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش
خواندن کد خبر: 1180
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز111
mod_vvisit_counterدیروز1590
mod_vvisit_counterاین هفته3582
mod_vvisit_counterهفته قبل15119
mod_vvisit_counterاین ماه1701
mod_vvisit_counterماه گذشته72402
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3274144

بازدیدکننده جاری : 24
آدرس آی پی : 54.236.62.49
,
امروز : 02, مارس, 2021

حالت های رنگی