دارای مجوز به شماره مجوز 74039 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آب و سراب؟!

سه شنبه, 03 فروردين 1400 ساعت 10:29 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

?پاییز و زمستان هم رفتند و آسمان در بیشتر نقاط استان ما هم اشکی نریخت تا زمین اندکی خیس شود و کشاورز و دامدار امیدوار شوند. بحران آب، دیگر تنها کشاورزی و دامداری را تهدید نمی کند، بلکه تامین اب شرب هم در حال تبدیل شدن به یک بحران است. در گذشته بی تدبیری و مدیریت ضعیف و ناکارآمد، هزاران چشمه و قنات را خشکانده و با برداشت بی رویه از سفره آبی، ان را هم تقریبا نابود ساخته است. شاید دیگر مسولان کشاورزی نتوانند به تولید هندوانه و خربزه و علوفه دامی و حتی برنج و ... افتخار کنند. محصولاتی که ارزش میزان آبی که برای تولید آنان استفاده می شود، چندین برابر ارزش اقتصادی این محصولات است.

?در گذشته دولتمردان هم به جای توسعه صنعت و تجارت بیشتر بر کشاورزی تاکید و مجوز هزاران چاه عمیق و نیمه عمیق صادر کرده اند که بسیاری اهداف زمین خواری داشته است و بسیاری هم برای برداشت هر چه بیشتر آب حامل های انرژی ارزان در اختیار بعضی از کشاورزان قرار داده اند، و ... ؟! از تغییر الگوهای کشت و ابیاری های نوین، متناسب با وضعیت آبی استان ما در بسیاری از شهرها و روستاها خبر زیادی نیست، و توزیع این اعتبارات هم ناعادلانه، تبعییض امیز و سلیقه شده است؟!

?در آن سوی مرز دولت همسایه به حق آبه ما بی اعتنایی می کند و با بستن سد کجکی و کمال خان در مسیر رودخانه هیرمند، مراسم جشن و شادی برگزار می کند و شعار پیش به سوی آبادانی سر می دهد، و رئیس جمهور ان سخن از" آب مفت در برابر تیل (نفت) مفت" می گوید، هامون و حتی چاه نیمه ها که حیات سیستان و کلان شهر زاهدان به اب هیرمند و چاه نیمه ها گره خورده است در حال خشک شدن هستند. در جنوب میلیاردها متر مکعب آب در بارش های فصلی و سال های پر باران یا از مرزهای شرقی خارج می شود و یا به دریا می ریزد. گویی در اینجا کسی ارزش واقعی آب، که مایه حیات است را نمی داند، حتی سیاست های آبی و استفاده بهینه از اب و منابع آبی را از کشورهای همسایه مانند ترکیه و افغانستان، هم الگو نمی گیرد؟!

?حال که آب در حال تبدیل شدن به یک بحران و فاجعه است، مسئولان و مدیران ما هم غرق در رویاهای بزرگ و دست نیافتنی شده اند، گاهی راه حل را در استفاده از آب های ژرف می بینند و میلیاردها هزینه می کنند، و گاهی هم رویای انتقال آب از دریای عمان، آن هم برای چندین استان دیگر را در سر می پرورانند، و شاید نمی دانند که ساحل نشینان دریا هنوز اب شان هوتک است و شهر های ساحلی هنوز بصورت سقایی آبرسانی می شوند .

?آری اگر آسمان بر حال زار ما گریه نکند شاید فاجعه ایی بزرگ در راه باشد، فاجعه ایی که رویاهای مسئولان در ان جز سرابی بیش نیست. شاید اگر روزی به اب های ژرف دست یابیم و یا رویایی شیرین سازی و انتقال اب دریا هم محقق شود، با این مدیریت اب ممکن است هم به جایی نرسیم، شاید باز مهاجرتی بزرگ مانند گذشته تنها راه چاره باشد، شاید دیگر منابع آبی نتواند حتی پاسخگوی اب شرب مردم در بسیاری از شهرها و روستاها باشد، شاید بزودی شاهد تخلیه بسیاری از روستاها و نابودی همیشگی کشاورزی و دامداری باشیم و بیکاری کشاورزان و دامداران و حاشیه نشینی تبدیل به معضلی غیر قابل حل شود.

?شاید سال ١٤٠٠ سالی ناخوشایند برای استان ما از نظر ابی باشد، و نقش بی تدبیری و مدیریت ناکار آمد خیلی بیشتر از کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی‌ باشد؟! سالی که در ان اب مایه حیات به ما اعلام کند که دیگر توان ماندن با مدیریت ناتوان و بي برنامه را ندارد و ما بمانیم و ریزگردها و گردبادهایی که به جای درختان سرسبز از زمین به سوی آسمان بالا می روند، شاید مردم هم به وعده های رویایی مسئولان دل خوش کرده اند که حتی برای طلب باران به صحرا نمی روند و دعای باران نمی خوانند، شاید هم خیلی بعید باشد انانی که در شرایط خوب اقتصادی نتوانستند آب شرب ساحل نشینان را تامین کنند و لکه ننگ هوتک را از آنجا پاک کنند بتوانند اب شرب چند استان دیگر را از دریای عمان در این شرایط بد اقتصادی و تحریم و هزینه های سنگین شیرین سازی و انتقال را تامین کنند و شاید سنگ بزرگ علامت نزدن باشد. و آب مایه حیات است و مسئولان نمی توانند به مردم توصیه کنند، مانند دیگر مایحتاج ضروری (گوشت، مرغ، برنج، لبنیات، میوه و ... ) که گران و کمیاب شده اند، از آنان مصرف نکنند و مقاومت کنند، تا شاید در آینده وضع بهتر شود؟! کاش به جای این رویا پردازیها در مورد آب، اندکی در مدیریت اب و استفاده درست و بهینه از منابع آبی مان تجدید نظر می کردیم .

کریم بخش کردی تمندانی
٢٧ اسفند ٩٩
[۹:۴۱, ۱۳۹۹/۱۲/۲۹] مهندس: ?اقدام قابل تحسین خبرگزاری فارس در استفاده از واژه دریای مکران

نیروی هوایی هند چهارشنبه از سقوط یک فروند جنگنده خود در مرکز این کشور حین یک ماموریت آموزشی خبر داد.

به نوشته وبگاه «هندوستان تایمز» این حادثه زمانی رخ داد که یک فروند جنگنده «میگ-21» ارتش این کشور آماده برخاستن از باند برای انجام یک تمرین در پایگاه هوایی در مرکز این کشور بود. نیروی هوایی هند در حساب توییتری خود تایید کرد که خلبان این جنگنده بعد از این حادثه  که صبح  چهارشنبه در مرکز هند رخ داد، جان خود را از دست داد.

نیروی هوایی هند بدون ارائه جزئیات بیشتر از این حادثه از انجام  تحقیقات پیرامون  یافتن علت این حادثه خبر داده  است.

چندی قبل نیز جنگنده چند منظوره «میگ-۲۹ » هند بعد از برخاستن از تنها ناو هواپیمابر این کشور دچار سانحه شد و در دریای مکران سقوط کرد. مقام‌های هند اعلام کردند که این جنگنده نیز دریای مکران سقوط کرد./فارس

خواندن 17 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 292

فرهنگ

cache/resized/f74b020a4c0df97dfe29fbb113063b5b.jpg
قلعه ناصری ایرانشهر پس از قلعه بمپور یکی از
cache/resized/d006f2be606e41cc4dd1fe68165b7372.jpg
شهر سوخته نام سلسله تپه‌هایی به هم پیوسته
cache/resized/4151a6c7722ed556e4601ed202c39f3d.jpg
روستای آپاتان در شش کیلومتری شهرستان سیب و سوران
cache/resized/f1c8530a78ec2856d754018e98a70aea.jpg
بی تردید کشورهای حوزه خلیج فارس دارای بیشترین سهم

آمار بازدید

بازدید امروز3
بازدید دیروز 259
بازدید هفته1270
بازدید ماه5908
بازدید کلی7374

2
Online

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family